Anasayfa / Ekonomi / 2021 gelişen ülkelerin yılı olacak

2021 gelişen ülkelerin yılı olacak

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy son dönemlerde yabancı yatırımcı güveninin tekrar artış gösterdiğine dair işaretler olduğunu dile getirerek “Bunları gerek Eurobond fiyatlarında gerekse ülke risk primini yansıtan CDS primlerindeki iyileşmede net bir şekilde görebiliyoruz” dedi. Arısoy, küresel kurumsal yatırımcılar arasında gelişmekte olan ülkelerde alınan pozisyonlar, aşırılıktan uzak ve gelişmiş ülkelere nazaran çok daha düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekerek “Bu durumun da önümüzdeki dönemde normalleşmesi beklenebilir” dedi.

Aşının da yardımıyla küresel ekonomideki normalleşme, gelişmekte olan ülkelerin performansında da normalleşmeyi beraberinde getireceğini belirten Arısoy şunları söyledi: “Bu ekonomilerdeki normalleşme bizce şubattan beri geçerli olan trendlerde tam tersi yönde bir değişim getirecektir. Dolayısıyla gelişmiş-gelişmekte olan ülke ayrımından bakacak olursak gelişmekte olan ülkelerin daha iyi bir performans göstermesini bekliyoruz. Sektörel bazda ise bizde ve küresel bazda da gördüğümüz trendlerde tersine dönüş beklentisindeyiz. Yani ekonomi ve piyasalarda ön plana çıkacak olan sektörlerin şubattan bu yana geride kalan havayolları, bankacılık ve enerji sektörlerinde bir yükseliş bekliyoruz. Bu yönde fiyatlamalarda ilk sinyaller de piyasalardan son günlerde gelmeye başladı. Ekonomideki değişimin de bu sektörler lehine gelişeceğini düşünüyoruz.”

Türk Lirası özel sektör tahvil ihraçları piyasasının bu yıl geçen yıllara kıyasla durgun geçtiğini dile getirerek banka dışı finans sektöründe geçen yıla göre yarı yarıya, reel sektörde de geçen yılın hacminin yüzde 60’ı düzeyinde ihraç olduğunu belirtti. Arısoy, reel sektördeki düşüşün arz kaynaklı olduğunu söyleyerek ihraççıların tahvil yerine banka kredilerine yöneldiğini belirtti. Ancak normalleşme adımlarıyla birlikte Arısoy reel sektörde kredi maliyetlerinin artmasıyla yeniden tahvil ihraçlarına ilginin büyüyeceğini vurguladı.

Arısoy, kasım sonu itibariyle bu yıl gerçekleşen toplam ihraç tutarının 184 milyar TL düzeyinde olduğunu ve geçen yılın aynı döneminde bu tutarın 194 milyar TL olduğunu kaydetti. Arısoy’un verdiği bilgiye göre bu yılki ihraçların 158 milyar TL’lik kısmı bankalardan geldi. Geçen yılki banka ihraç hacimlerine göre yüzde 4’lük bir düşüş var. Ayrıca banka dışı finans sektörü ve reel sektör işlemlerinde de hacimler daraldı. Banka dışı finans sektöründe kasım sonu itibariyle 20 milyar TL’lik hacim gerçekleşirken, geçen seneye göre yaklaşık yarı yarıya bir azalma görüldü. Reel sektör ihraç tutarı da 6 milyar TL ile geçen sene aynı dönemdeki 10 milyar TL’lik hacmin yüzde 60’ı düzeyinde seyretti.

Reel sektörün ihraç hacmindeki düşüşün daha çok arz kaynaklı olduğuna işaret eden Arısoy, şunları söyledi: Kredi fiyatlamalarının özellikle aktif rasyosu uygulamasından sonra tahvil fiyatlamalarına göre düşük seyretmesi, ihraççıları tahvil yerine banka kredilerine yöneltti. Mevcut koşullarda, fiyatlamaların tahviller lehine değiştiğini gözlemliyoruz. Talep tarafında ise mevduatlara getirilen stopaj indirimi tahvillerin ve yatırım fonlarının cazibesini bir miktar azaltsa da bu geçici bir etki olacak. Dolayısıyla bu yılın geri kalanı ve 2021 için tahviller tarafında daha olumlu bir tablo bekliyoruz. Kasım sonunda aracılık ettiğimiz Tüpraş’ın 500 milyon TL’lik 2 yıl vadeli tahvil ihracının da bu olumlu beklentimizi teyit ettiğini görüyoruz.”

Yapı Kredi Yatırım olarak 2020 yılında toplam 13.7 milyar TL tutarında borçlanma aracı ihracına aracılık ettiklerini kaydeden Arısoy, reel sektör ve banka dışı finansal kurumlarına yönelik 28 işlemde ülkemiz ekonomisine 2.7 milyar TL fon sağladıklarını belirtti.

Yatırımcılarının sermaye piyasalarına ilgisinin pandemiyle birlikte artmasıyla 2020 yılının aracı kurumlar için altın bir yıl olduğunu söyleyen Arısoy, “Pandemi nedeniyle yaşanan olumsuz koşullara rağmen sektör 2020 yılını rekor büyüme ile tamamlayacağa benziyor” dedi.

Yatırımcı ve aracı kurumlar açısından da oldukça hareketli geçen pandemi döneminde sermaye piyasalarına olan ilginin arttığını kaydeden Arısoy, “Bu süreçte borsayla ilk defa tanışan yeni yatırımcıların bir kısmı zaman zaman piyasaları kolay ve hızlı bir şekilde kâr edilen, heyecanı yüksek bir yer olarak görüyorlar. Fakat yatırım çok ciddiye alınması gereken bilgi ve emek isteyen bir konu. Herhangi bir yatırım yapılırken kısa vadede kolay para kazanma hevesi yerine büyük resme odaklanılmalı. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere danışarak lisanslı, saygın kurumlarla temas halinde olunması da bizce çok önemli” dedi. Bu dönemde müşteri sayılarının yüzde 135 artış gösterdiğini dile getiren Arısoy, “Dijital mecraları, her türlü ihtiyaçları için oldukça etkin kullanan Y ve Z kuşaklarının da bu dönemde hisse senedi piyasalarına olan ilgileri ve merakları giderek artmaya devam etti. Yapı Kredi Yatırım olarak 2020 yılı hesap açılışlarımızı incelendiğimizde ise 20 – 39 yaş grubunun payının yaklaşık yüzde 70 olduğunu gözlemledik” dedi.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de yeni yukarı adım kuralı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.