Anasayfa / Ekonomi / ABD Avrupa’ya Gaz Tedarikinde Başarılı Olabilecek mi?

ABD Avrupa’ya Gaz Tedarikinde Başarılı Olabilecek mi?

Dünyanın bir numaralı sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi olan ABD, Avrupalı müttefiklerinin, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın doğalgazına bağımlılığına çözüm olarak bölgeye daha fazla sıvılaştırılmış gaz sevketmeyi planlıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Brüksel ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin bu yıl Avrupa’ya planlandığından 15 milyar metreküp daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik edeceğini söyledi. Ancak ABD’nin bu vaadi yerine getirebilecek kapasitesi olup olmadığı soru işareti.

15 milyar metreküp, ABD’de 7 buçuk milyon hanenin günlük ısınma ihtiyacına denk geliyor.

Amerika’da şu an sıvılaştırılmış gaz üretilen 7 tesisin hepsi tam kapasite faaliyette. Bu nedenle, bazı uzmanlar, küresel akaryakıt fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun, Amerika’nın şu an için daha fazla LNG üretemeyebileceğine dikkat çekiyor.

Diğer taraftan, Louisiana eyaletinde, Venture Global’ın ihracat tesisi Calcasieu Pass’ın bu yıl daha fazla sıvılaştırma hizmeti vermeye başlamasıyla beraber, 2022 yılının sonuna kadar Amerika’nın üretim kapasitesinin artması bekleniyor.

Norveçli enerji danışmanlık şirketi Rystad Energy’nin Başkan Yardımcısı Sindre Knutsson, “ABD 15 milyar metreküplük hedefi kolayca aşabilir çünkü Avrupa’daki fiyatlar Asya’daki spot fiyatların çok ötesine çıkacak gibi görünüyor” diyor.

Rystad Energy verilerine göre, 2021 yılında Amerika’nın sıvılaştırılmış gaz ihracatının yaklaşık yüzde 24’ü Avrupa’ya gitti. ABD, bu yıl Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Avrupa’ya daha fazla LNG ihraç etti.

Rusya’nın geçen yıl ihraç ettiği doğalgazın yüzde 75’i Avrupa’daki Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerine gitti.

Uzmanlardan “işbirliği şart” uyarısı

Mevcut koşullara bakıldığında, Amerika’nın Avrupa’ya daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz tedarik etmesi mümkün görünüyor ancak sevkedilecek miktarın Rusya’nın Avrupa’ya sağladığı enerji kaynağının miktarına yaklaşması oldukça zor görünüyor.

Rusya geçen yıl ürettiği günlük 67,9 milyar fit küplük doğalgazın 18,3 milyar fit küpünü Avrupa’ya ihraç etti. Amerika’nın geçen yıl 12,7 milyar fit küp olarak kaydedilen sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminin bu yıl yeni tesisin de devreye girmesiyle beraber ancak günlük 13,1 milyar fit küpe çıkarılabileceği tahmin ediliyor.

Finans kuruluşu Goldman Sachs’den uzmanlar, konuyla ilgili olarak, “Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz ithal edebilmesini kısa dönemde desteklemek için atılan atımların mevcut tedarikçilerin yeniden düzenlenmesine bağlı olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Goldman Sachs’ın açıklamasına göre, “bu yönde bir yeniden düzenleme adımı halihazırda atılmış durumda.”

Reuters’da yer alan habere göre, üst düzey bir Amerikalı yetkili de, ülkesinin Avrupa’ya daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz ihraç etme hedefinin dünya genelinde hem üretici hem de tüketici müttefiklerle işbirliği içinde yürütülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Uzmanlara göre, hükümetlerin, doğalgaz tankerlerini Avrupa’ya yönlendirme konuşunda teşvik edici adımlar atması da Avrupa’da olası bir enerji krizinin önüne geçmenin yollarından biri.

Diğer taraftan, Rusya’dan gaz tedarikinin kesilmesi halinde, Avrupa’daki mevcut sıvılaştırılmış doğalgaz istasyonlarının Amerika’dan ya da diğer üreticilerden takviye doğalgaz alabilme kapasitesi de sınırlı kalıyor.

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kaucukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

BofA’dan 2023 işsizlik şoku öncesinde hisseleri satın tavsiyesi

Bank of America stratejistleri hisse senedi yatırımcıları işgücü piyasasında yaşanan soğuma ve Fed politikalarında daha yumuşak bir duruş yaşanacağı beklentileriyle oluşan iyimserliğin haddinden fazla olabileceğini belirtti. Banka 2023'te yaşanacak...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.