Anasayfa / Ekonomi / ABD’de sert iniş senaryolarını destekleyen gösterge

ABD’de sert iniş senaryolarını destekleyen gösterge

Ekonomide yumuşak-sert iniş senaryolarını yansıtan getiri eğrileri ABD için giderek sert iniş senaryosunu fiyatlıyor.

ABD 2 yıl tahvil getirisi, 30 yıl tahvil getirisinin 35 baz puan üzerine çıkarak 2000 yılından bu yana en büyük farkı yakaladı. Bu hafta iki yıllık tahvil getirisi 23 baz puan yükselerek yüzde 3,79’a çıktı. 30 yıllık ise aynı dönemde sadece iki baz puan yükselerek yüzde 3,46’yı gördü.

Vanguard Portföy Yöneticisi John Madziyir’e göre bu derecede terse dönen getiri eğrisi enflasyon verisi sonrası sert iniş senaryosu riskinin arttığına işaret ediyor.

Resesyon için daha çok 5-30 ve 2-10 yıllık farkları izlense de ABD tahvillerinde en kısa ve en uzun vadelerinin getiri farkı uzun vadede sıkıntıya girebilecek bir ekonomi tablosu ortaya çıkartıyor.

Çarşamba itibarıyla swap piyasasında Fed’in Eylül’de 80 baz puan faiz artışı fiyatlanıyor. Bu, 75 baz puanın tam olarak fiyatlandığı, 100 baz puanın ise ihtimaller dahilinde olduğunu ortaya koyuyor. Nomura başta olmak üzere bazı kurumlar Eylül faiz artışı tahminini 100 baz puana yükseltmişti.

JPMorgan ise aynı fikirde değil. JPMorgan Securities Baş ABD Ekonomisti Michael Feroli, 100 baz puanlık artışın büyük bir ihtimalle gerçekleşmeyeceğini belirtirken “İyi sürücüler ulaşmak istedikleri yere yaklaşırken hızlarını ani bir şekilde artırmaz”

Diğer Haber

Erkan: Türk lirasına geçiş zamanının geldiğine inanıyoruz

İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Toplantısı'na katılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türk lirasına geçiş zamanının geldiğine inandıklarını söyledi. Erkan, konuşmasında dezenflasyon sürecine iş dünyasının da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir