Anasayfa / Ekonomi / ABD’li şirketler dijital hizmet vergisine karşı misilleme istedi

ABD’li şirketler dijital hizmet vergisine karşı misilleme istedi

ABD’de aralarında Amazon ve Facebook’un da olduğu en büyük internet tabanlı şirketlerini temsil eden lobi grupları, ülke yönetimini, Türkiye’nin dahil olduğu bazı ülkelerin uyguladığı dijital hizmet vergisinin kaldırılması için müzakerelerde bulunmaya çağırdı.

ABD’li dijital devler, söz konusu ülkelerde verginin kaldırılmaması durumunda durumunda misilleme olarak ABD’den bu ülkelere karşı ek gümrük vergisi (tarife) adımı atmasını istedi.

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulamaya giren Dijital Hizmet Vergisi düzenlemesine göre, Türkiye’deki hasılatı 20 milyon TL’den ve dünya genelindeki hasılatı 750 milyon euro veya muadili yabancı para karşılığı TL’den fazla olanlar, yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisi mükellefi olmuşlard

Bloomberg’ün haberine göre, Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) avukatı Rachael Stelly, ABD Ticaret Temsilciliği’ne (USTR) dün yaptığı açıklamada, Avusturya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’nin uyguladığı dijital vergilerin Amerikan şirketlerine maliyetinin 3,1 milyar dolar olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Temsilciliği, bu hafta planlanan bir dizi görüşme neticesinde söz konusu ülkelere yönelik, 1974 tarihli Ticaret Yasası’nın 301. bölümü uyarınca yıllık 1 milyar dolara ulaşabilecek karşı tarife uygulama kararı alabilir.

Buna göre ABD’ye gelen İtalyan kravatlarından İspanyol ayakkabılarına, Türk halılarından İngiliz güzellik malzemelerine çok sayıda ürün yıllık yüzde 25’e ulaşan bir tarife ile karşı karşıya kalabilir.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), 2015 yılından bu yana, iş yaptıkları pazarda fiziksel varlığı çok az olan veya hiç olmayan şirketlerin nasıl vergilendirileceğine dair küresel bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor ve bu hedefe 2021 yılının ortasına kadar ulaşmayı hedefliyor. Ancak müzakerelerin yavaş ilerlemesine tepki olarak ülkeler, 2019’da kendi tek taraflı önlemlerini açıklamaya başladı.

Stelly, CCIA’nın ABD Ticaret Temsilciliği’ne, “bu ülkeleri caydırmak için elindeki araçları kullanma ve diğer ülkelere güçlü bir mesaj gönderme” çağrısında bulunduğunu belirtti.

“Tarifeler yalnızca belli şartlar altında, hedefli olarak ve ticaret partnerinin davranışını değiştirmeye yönelik olarak açık bir strateji altında kullanılmalı” diyen Stelly, bununla birlikte, “ticari çatışmaları ortaya çıkarabilecek ayrımcı ulusal dijital vergiler yerine, bir OECD çözümünün ileriye dönük en iyi çözüm olmaya devam ettiğini” söyledi.

Sektör temsilcileri, vergilerin büyük bir idari yük oluşturduğunu söylüyor çünkü şirketlerin her ulusal vergi için ayrı uyum önlemleri oluşturması gerekiyor ve teknoloji grupları, bu yönde vergi uygulamalarının artmasından endişe duyuyor.

Sektör şirketlerini temsil eden bir başka kurum olan Internet Birliği’nin ticaret politikası direktörü Jordan Haas, ABD hükümetinin Brezilya, Kanada ve Vietnam gibi kendi dijital vergilerini uygulamayı düşünen ülkelerle temasa geçmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelerde ithalatçıları ve internet üzerinden satış yapmayan perakendecileri temsil eden gruplar ise, tarifelerin bedelinin Amerikan tüketicileri tarafından ödeneceğini belirterek, bu çağrıya karşı çıktılar. Target Corp. ve Best Buy Co.’nun üye olduğu Perakende Endüstrisi Liderleri Birliği’nden Blake Harden, tarifelerin, bu ülkeleri dijital vergi uygulamasından vazgeçirmeyeceğini öngördü. Harden, ABD’nin Çin ile ticaret savaşına işaret ederek, tarifelerin, ülkelerin davranışlarını değiştirmede etkisiz kaldığını savundu.

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulanma başlanan Dijital Hizmet Vergisi’nde ilk tahsilat Nisan 2020’de yapılmış ve 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kalemden toplamda 1 milyar 61 milyon TL’lik gelir elde etmişti.

2021’in ilk üç ayında bu kalemden toplanan vergi 600 milyon TL’ye ulaştı.

2021’in tamamı için Dijital Hizmet Vergisi kaleminden devletin toplamayı hedeflediği tutar 1 milyar 424 milyon TL seviyesinde bulunuyor.

7 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanarak hayatımıza giren 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi düzenlemesine göre, Türkiye’de dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları (oyun, müzik, video, uygulama içi satışlar vb.) sosyal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetler, mal ve hizmet satışında aracılık yapan “web” sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinden elde edilen hasılat üzerinden yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alınıyor.

Bu verginin mükellefi dijital hizmet sağlayıcıları. Türkiye’deki hasılatı 20 milyon TL’den veya dünya genelindeki hasılatı 750 milyon eurodan veya muadili yabancı para karşılığı TL’den az olanlar Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf tutuldu. Mükellef olabilmek için hem 750 milyon Euro hem de 20 milyon TL kıstasının ikisinin de karşılanması gerekiyor.

Çinko Sülfat Heptahidrat

Çinko sülfat, inorganik bir bileşik ve besin takviyesidir. Ek olarak, çinko eksikliğini tedavi etmek ve yüksek risk altındaki durumları önlemek için kullanılır.

Çinko sülfat, hayvan yemlerinde, gübrelerde, diş macunlarında ve tarım spreylerinde çinko sağlamak için kullanılır. Çinko sülfat, birçok çinko bileşiği gibi, çatılarda yosun gelişimini kontrol etmek için kullanılabilir.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları , Seramik-Hamur Tutkalı,Çiçek Tutkalı,Mücellit Tutkalı,Panç Tutkalı,Taş ve Boncuk Tutkalı,Kumaş-Aplike ve Keçe Tutkalı

Transfer Dekopaj Tutkalı,İp ve Dantel Sertleştirme Tutkalı,Ahşap Montaj Tutkalı

Hobi Tutkalı,Puzzle Tutkalı ,Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Tütünle ilgili kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.