Anasayfa / Ekonomi / Alman alüminyum devine enerji krizi molası

Alman alüminyum devine enerji krizi molası

Enerji krizi Avrupa’nın motor ekonomisi Almanya’da sanayi üretimine sekte vurmaya devam ediyor.

Alüminyum üreticisi Speira GmbH, artan enerji maliyetleri nedeniyle Almanya’daki üretimi yüzde 50 azaltacağını söyledi.

Kısıtlama, enerji krizinin en büyük endüstriyel enerji ve gaz tüketicilerinden biri olan Avrupa metal endüstrisi üzerinde yarattığı aşırı faturayı artırıyor. Bölgenin alüminyum ve çinko üretim kapasitesi geçtiğimiz yıl içinde yaklaşık yüzde 50 düşerken sanayi grupları kış aylarında kapanmaların uzayabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Dikkatler enerji bakanlarının biraraya geleceği zirvede

Avrupa’da sanayi şirketlerinin kış ayları için kapanmaların uzayabileceğine dair uyarıları Cuma günü Brüksel’de enerji bakanlarının bir araya geleceği toplantı öncesinde politikacılar üzerinde baskıların artmasına neden oluyor.

Avrupa Birliği’nde elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki sert artışların sanayi, işletmeler ve hanehalkları üzerindeki etkisini azaltmak için acil müdahale planları hazırlanacağı belirtiliyor.

Rusya’nın geçtiğimiz hafta Kuzey Akım’da gaz akışını süresiz olarak durdurmasının ardından harekete geçme ihtiyacı AB’de daha güçlü şekilde hissedilmeye başlandı.

Yükselen maliyetler ve birliğin tamamına yayılmış resesyon gibi sorunlarla karşı karşıya olan hanehalklarına yardımcı olmak için yüksek kârlar elde eden şirketlerden beklenmedik vergi uygulamasının devreye alınabileceği belirtiliyor.

Diğer Haber

SPK Başkanı Gönül’den ‘yüksek kârlı gizli fon’ çıkışı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, kamuoyunda "yüksek karlı gizli fon" olarak bilinen davaya ilişkin, "Söz konusu olay, bir dolandırıcılık olayı. Sermaye Piyasası mevzuatına göre bir fon değil bu, tamamen dolandırıcılık." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir