Anasayfa / Ekonomi / Alman şirketlerinin beşte biri üretimi azalttı

Alman şirketlerinin beşte biri üretimi azalttı

Almanya Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK) 24 bin şirketin katılımı ile yaptığı anketin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, ankete katılan şirketlerin yüzde 14’ünün hızla artan enerji fiyatları karşısında üretimlerini kıstıklarını bildirdiklerini, sanayi şirketlerinin yüzde 17’sinin de üretimlerini kısmayı planladıklarını belirtti.

Enerji yoğun imalatçıların yüksek fiyatlardan en çok etkilenenler olduğuna dikkat çeken DIHK, kimya sektöründe üretim kısıntısına giden şirket oranının yüzde 27, cam, seramik ve taş işleme sektöründe bu oranın yüzde 30 olduğunu vurguladı.

Anket ayrıca, her 12 şirketten birinin, yüzde 8, artan maliyetler nedeniyle üretimi kaydırmayı planladığını, bu oranın otomotiv sektöründe yüzde 17 olduğunu da gösterdi.

Alman şirketlerinin yaklaşık yüzde 60’i enerji maliyetlerindeki artışın büyük bölümünü tüketicilere yansıtmak istediklerini ifade ettiler.

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir