Anasayfa / Genel / Altında Powell’ın açıklamaları fiyatlanıyor

Altında Powell’ın açıklamaları fiyatlanıyor

Altın, Fed’in 20-21 Eylül’de yapacağı toplantıda 75 baz puanlık bir faiz artışına yönelik beklentilerin güçlenmesiyle dört haftadır ilk kez haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın, bu hafta başından itibaren 1700 dolar seviyelerinden yükselirken bu seviye bazı uzmanlar tarafından altına düşülmesi halinde yatırımcı desteğini kaybedebileceği öne sürülerek “tehlike bölgesi” olarak tanımlanıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada merkez bankasının şu anda ve net şekilde enflasyonu aşağı çekmek için müdahale etmesi gerektiğini belirterek, 20-21 Eylül’de yapılacak toplantıda 75 baz puanlık artış için beklentileri güçlendirdi.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın Ekim ayında 75 baz puanlık yeni bir artış yapacağına dair beklentiler de güçlendi.

Para politikasına duyarlı işlem gören iki yıllık Hazine tahvillerinin satışı getirilerin yüzde 3,51’e yükselmesine neden olarak 2007’den bu yana en yüksek seviyenin görülmesini sağladı.

Diğer Haber

AMB’den faiz indirim beklentileri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz patikasına ilişkin tahminler ve bunlara eşlik eden mesajlar ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta faizlerin yüzde 3'ün üzerinde kalacağını öngören yatırımcılar, faiz oranının artık 2024 yılı sonuna kadar yüzde...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir