Anasayfa / Ekonomi / AMB/Nagel: AMB enflasyondan daha inatçı olmalı

AMB/Nagel: AMB enflasyondan daha inatçı olmalı

Avrupa’nın para politikası cephesindeki şahin isimlerinden biri olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel Euro Bölgesi’nde fiyat baskılarının genişlediğini ve AMB’nin önceki üç toplantıda olduğu gibi kararlı davranması gerektiğini söyledi.

FAZ’a söyleşi veren Nagel, enflasyonun kalıcı olduğuna dikkat çekerken, AMB’nin enflasyondan daha fazla inatçı olması gerektiğini belirtti.

Nagel, uzun dönemli beklentilerin hedefin üzerine çıkmasının tehlike oluşturduğuna dikkat çekerken, niceliksek sıkılaşmanın 2023 yılının başlarında başlaması gerektiğine işaret etti.

Nagel, daha önce AMB’nin enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Enflasyonu düşürmenin zaman alacağını belirten Nagel, oranları sert bir şekilde yükseltip anında sonuç beklenmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

AMB, faizi 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkardı

AMB), Ekim ayındaki son para politikası toplantısında art arda üçüncü faiz artırımını yaptı ve rekor seviyedeki enflasyonla mücadele için bankacılık sistemindeki nakdin azaltılmasına başlayacağı sinyalini vermişti.

AMB, mevduat faizini beklentilere paralel olarak 75 baz puan artırarak 2009’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,5’e çıkardı.

AMB‘den yapılan açıklamada, “AMB yönetim kurulu enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşması için bugünkü kararı aldı ve ilerde faizleri artırmaya devam edeceğini öngörüyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir