Anasayfa / Ekonomi / Bakan Ersoy: Kişi başı gecelik gelirle rekor kıracağız

Bakan Ersoy: Kişi başı gecelik gelirle rekor kıracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya’da “Antalya’nın Kültürel Miras Koruyucuları Projesi” etkinliğine katılarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy, sezon başında 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefiyle sezona başladıklarını ancak şubat sonunda Karadeniz’de çatışma ortamı oluştuğunu anımsattı.

Türkiye’nin birçok önlem paketini devreye aldığını anlatan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bunun başında Turizm Geliştirme Ajansı geliyor. Turizm Geliştirme Ajansının yoğun tanıtım kampanyalarıyla o zaman da açıklamıştık, ‘Hedefte bir gerileme olmayacak, inşallah hedefin üstüne çıkacağız’ diye. Geçen ay hedefimizi 47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir olarak yukarı yönlü revize ettik. Bizim nihai hedefimiz de değil. İnanıyorum ki yıl sonuna daha vakit var, ileriye dönük rezervasyonlar da oldukça iyi gidiyor. İnşallah hedeflerimizi de tekrar yukarı yönlü revize edeceğiz.”

Antalya’nın geçen sene 9 milyon turist ağırladığını bu rakamın bu yıl 12 hatta 13 milyonlara ulaşacağını umduğunu söyleyen Ersoy, “İyi de bir kış geçireceğimizi ümit ediyoruz. İnşallah bu sene 83-84 dolardan kişi başı gecelik gelirle bir rekor kırmış olacağız, Türkiye geçmişteki rekorunu egale etmiş olacak. 62 dolarlara kadar gerilemişti, yapılan tanıtım çalışmalarıyla yüzde 35’lik bir artışla 83-84 dolar bandını yıl sonunda yakalayacağını görüyoruz. Önümüzdeki sene bu rakamı daha da yukarıları taşımayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimiz 93 dolar. Her yıl bunun üstüne koyarak rakamları yükseltmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Diğer Haber

Deutsche Bank’tan TL için iyimser analiz

Deutsche Bank analistleri mevcut politika çerçevesi içinde kalınması durumunda Türk lirasının önümüzdeki yıl iyi performans göstermesi için alan olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir