Anasayfa / Ekonomi / Başdanışman Yiğit Bulut: Dolarizasyonun bel kemiği çatladı

Başdanışman Yiğit Bulut: Dolarizasyonun bel kemiği çatladı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, vatandaşların yastık altında tuttuğu dövizleri sattığını söyledi. “Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı” diyen Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının karşılık bulduğunu belirterek “Dolarizasyonun bel kemiği çatladı” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ekonominin gündeminde yer alan konulara ilişkin olarak CNN Türk yayınında Uğur Önver‘in sorularını yanıtladı.

Bulut, ilk olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’nda yaşanan görev değişiminin ardından döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmayı değerlendirdi.

Daha önce spekülatif atak ve dalgalanmaların geçeceğini söylediğini hatırlatan Bulut, piyasaların yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nu sevdiğini savundu. Bulut, şunları kaydetti:

“Enflasyonist para politikalarını uygulamayacağını, piyasaları öldürmeden, enflasyon hedefini düşürmenin hedef olduğunu MB başkanı söyledi. Çok teknik terime boğmadan şunu söyleyelim. Sıkı para politikasından bazıları hoşlanır bazıları hoşlanmaz. Olağanüstü toplantı yapılmayacak, olağanüstü toplantı kararı alınmayacak. Faizlerin 500 puan indirilmesi, akla hayale gelmeyecek uygulamaların gündeme gelmesi mümkün değil demiştim.

MB Başkanı ne dediyse sözünde durdu ve açıklamalarına devam ediyor. 2013’te 4.61 seviyesini görmüştük gösterge faizde. Gösterge faizin 19 olduğunu görüyoruz. Bir kısım medya ateşe benzin dökmeye çalışıyor. Bir kısmı Londra’dandı bunların. Yerli ve yerel medya destek verdi ve bu durumu çok iyi anlattı.”

Bulut, açıklamalarının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yastık altı döviz ve altınlarla ilgili vatandaşlara yaptığı çağrının olumlu sonuç bulduğunu kaydetti. “Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı” ifadesini kullanan Bulut, şöyle devam etti:

“Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı. Bunun 8.5 milyar dolar sistem içinden 3 milyarı yastık altından satılmış. MB Başkanı’nı aradım, ‘Satış oldu mu?’ diye sordum. MB bu dalgalanmada tek bir dolar satmadı. Vatandaş tabiri caizse şunu dedi; ‘Türkiye’ye çok saldırıyorlar, siz bir durun kenarda biz bu işi hallederiz’ dedi.”

Bulut, “Dolarizasyonun bel kemiği çatladı, ‘Dedolarizasyon başladı’ demiştim, 11 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu çağrıların etkilerinin devam edeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız ‘Varlık barışına katılın, yastık altı kıymetlerinizi sisteme katın’ dedi” ifadesini kullandı. “Yabancılar hisse sattı, satılanları yerli yatırımcılar aldı” bilgisini veren Bulut’un açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

“Türkiye’deki şirketler değer mi kaybetti, hayır. Şirketlere bakıyorum şu anda Türkiye’nin en yüksek değerle işlem gören şirketin değeri 9.1 milyar dolar, 6.6 milyar dolar gibi sırasıyla aşağı doğru gidiyor. Türkiye’nin teknoloji şirketlerine bakıyorum 3-4 milyar dolardan işlem görüyor. TL varlıklar inanılmaz ucuz seviyelerde, TL varlıklarda inanılmaz fırsatlar var. Dolayısıyla burada son iki haftalık dalgalanmada faiz indirimine inanan yabancılar panik halinde 1.5 milyar dolara yakın kol kesip gittiler, vatandaş o hisseleri alıp piyasaya da 11 milyar dolarlık satış yaptı.

Merkez Bankası’nın nasıl bir karar alacağını söylemek, Yiğit Bulut’a düşmez. Niyet okuma yapıyor herkes. MB faiz düşürek şunu yapacak. Merkez Bankası bağımsızdır, araçlarının da bağımsızlığı vardır. Faizi de başka araçları da kullanabilirim diyor. Bu konuda öngörüm yok, öngörüm olmaması çok normal. MB başkanı üyelerle birlikte toplantı yapıyor ve piyasa koşulları gereği karar alıyor.”

Bulut, kendisine “3-5-10 maaş alıyor” şeklinde eleştiriler yöneltildiğini belirtti. “Bunları ispatlayamayanlar şerefleriyle imtihan edilirler. Bunun ispatını kamuoyuna sunmak zorundasınız” diyen Bulut, sözlerini şöyle noktaladı:

“Yeni bir dünya düzeni ortaya çıkıyor, gelin bunu tartışalım. ABD’de bugün Google BM’den de NATO’dan da daha güçlüdür diye tartışılıyor. Bunları artık geçelim ve dünya düzeninde neyin nasıl şekillendiğini görmemiz çok önemli. Fransız sanayici helikopter kazasında hayatını kaybetti. Fransa için çok önemliydi. Fransa’nın kullandığı uçak teknolojisinin fikir babalarından biriydi. Yeni dünya düzeni ve yeniden şekillenen bir dinamik var. Tartışmayı bir üste taşıyıp bunları tartışalım.

Türk parasının değer kaybı vatandaşın müdahalesiyle bu hafta bir kısmı değerlenerek bir noktaya geldi. Daha da değerlenecektir. Hükümetin atacağı adımlar da olacaktır. Aşırı değerli yerli para gelişmekte olan ülkelerin avantajına değil. Paranın değerinin optimal noktasının neresi olacağına bakmak gerekiyor. Türkiye açısından çok yararlı değil. İhracatı, sattığımız malı düşünmemiz gerekiyor.”

GRAFEN NEDİR,KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Grafen bir atom kalınlığında, 2D yapıda olan tabaka halindeki bir Karbon allotropudur. Karbon atomlarının iki boyutlu altıgen bir yapıda dizilmiş bu formu Grafene olağanüstü özellikler sağlamaktadır. Örneğin, yüksek seviyedeki elektrik iletkenliği Grafeni önemli kılan özelliklerinden biridir. Karbon atomlarının bağ yapmak için dört elektronları vardır. İki boyutlu olan Grafende üç bağ yaptıklarından, dördüncü elektron kristalde serbestçe dolaşır ve Grafene yüksek iletkenlik kazandırır. Metallerde açıkta kalan elektronlar enerji kaybına ve ısı oluşumuna sebep olurken Grafende oda sıcaklığındaki elektronlar herhangi bir çarpışma olmadan oldukça uzun mesafeleri kat edebilmektedir. Diğer bir özelliği ise çelikten 100 ile 300 kat daha sağlam olmasıdır. Esnek ve saydam olmasının yanı sıra, bilinen en ince ve hafif malzemedir.

Kullanım alanları:

 • Bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi
 • Radyoaktif atıkların daha kolay temizlenebilmesi
 • Hızlı flash hafızalar
 • Güçlü ve daha dengeli aletler ve spor ekipmanları üretilmesi (tenis raketi gibi )
 • Grafen temelli güncellenebilen elektronik kâğıtlar
 • Küçük ve verimli biyo-sensör cihazlar
 • Bataryaların yerini alabilecek süper-kapasitörler
 • Su geçirmeyen kıyafetler
 • Daha sağlam ve hafif uçaklar ve koruma ekipmanları
 • Doku yenilenmesinde yardımcı malzeme olarak kullanmak
 • Tuzlu suyu, içilebilir suya dönüştürmek
 • Doğrudan vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Diğer Haber

Enflasyonda ılımlı hızlanma

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayına ilişkin verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 61,98 seviyesine çıktı. Kasım'da doğalgaz faturalarının etkisiyle konut kategorisi yüzde 11,17 artış kaydederek aylık enflasyonu en yüksek grup...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir