Anasayfa / kimya / Beta Kimya’dan yeni tesis

Beta Kimya’dan yeni tesis

Beta Kimya’nın yeni tesisi Gebze Kimya İhtisas Organize Bölgesi’nde kuruluş aşamasına girdi.

Dünya’dan Mustafa Kemal Çolak’ın haberine göre, yeni tesis Türkiye ekonomisi için birkaç açıdan önem taşıyor. Öncelikle mevcut ürün gamına eklenecek yüksek katma değerli 5 yeni ürün arasında ithalat yoluyla karşılanan PUR reaktif hotmelt- eriyen tutkal da bulunuyor. Sözünü ettiğim ürün, yeni tesisle birlikte Türkiye’de ilk kez yerli üretilecek. Böylelikle önemli bir ithalat rakamının önüne geçilecek. Alanında Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük tesisini kuran Beta, kapasitesini ilk etapta iki kata yakın büyütecek. Yanı sıra mevcut Ar-Ge merkezini de. Yeni tesisle 7 kat büyüyecek Ar-Ge merkezi Beta Kimya’yı en yenilikçi sanayiciler arasına sokacak.

Apel ve Mitreapel markalarıyla 75 ülkeye ihracat gerçekleştiren, mobilyadan otomotive, tekstilden inşaata pvc’ye uzanan geniş alana tedarik sağlayan Beta Kimya, sözünü ettiğimiz yeni tesisi 315 milyon TL maliyetle kuruyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’ni iyi derece ile bitiren, ilk girişimleri arasında mum üretimi de bulunan bir öğrencinin sıfırdan adım attığı kimya alanında sizce de başarılı bir iş öyküsü değil mi, yukarıda aktardıklarım.

Beta Kimya’nın kurucusu, aynı zamanda İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan Adil Pelister, yeni yatırımı ile yüzde 100 yerli oyuncu olarak yoluna devam eden şirketinin önüne daha büyük hedefl er koydu muhakkak.

Adil Pelister’in 34 yıl önce kurduğu Beta Kimya’nın faaliyet serüveni, yüksek lisans tezinde ailenin yeni kuşağına da ilham oldu. Pelister’in büyük oğlu Alper Pelister, İngiltere’nin önemli eğitim kurumlarından Univercity of Warwick’te işletme mühendisliği yüksek lisansı bitirme tezini, ‘Türk KOBİ’lerinin rekabet avantajı’ üzerine hazırladı. Konusu ile ilgili 70 bin kelimeden oluşan çalışmasını oluştururken, en çok yararlandığı öykü kuşkusuz aile şirketi Beta’nınki oldu.

Almanya merkezli 3 şirket inceleniyor

28 yaşındaki Alper Pelister, üniversiteden sonra Beta Kimya’ya EMEA Bölge Sorumlusu olarak başlangıç yapıyor. Ardından 2020’den itibaren Uluslararası İş Geliştirme ünvanını alıyor. Sorumluluk alanı, uluslararası pazarlama ve işbirliği süreçlerini yönetmek. Bu noktada önemli bir görevi daha var Pelister’in. İnorganik ve organik büyüme stratejisi benimseyen Beta Kimya, Avrupa merkezli şirket satın almayı planlıyor. Şirket satın alma operasyonunun başında Alper Pelister bulunuyor. Gerek marka değeri, gerekse üretim gücü ile Beta’ya katkı sunacak 25-30 şirket inceleniyor. Hali hazırda kısa listeyi oluşturduklarını, Almanya merkezli üç şirketi yakın incelemeye aldıklarını söyleyen Alper Pelister, “2022 sonuna kadar satın alma sürecini tamamlarız” diyor. Pelister, aynı zamanda yeni ürün grubunun uluslararası pazarlama ekibinin de başında bulunuyor.

Ailede kimya mühendisi sayısı artıyor

Beta Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ile Esin Pelister’in diğer çocukları Berker Pelister de (sağda) babası ve ağabeyinin yolundan ilerliyor. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği son sınıfta okuyor. Staj süreçlerini önemli şirketlerde tamamlayan Berker Pelister, kariyerine yönelik henüz net bir karara varmamış.Öğrendiğim kadarı ile Adil Pelister’in de içinde olduğu şirket yönetim kurulu kariyeri konusunda kendisine öneriler hazırlıyor. Adil Pelister, kimyanın çok stratejik bir alan olduğunu kaydederek, “Türk sanayicisi ve ihracatçısı bu alanda dünyada çok önemli mesafeler alacaktır. Yetişmiş yeni nesillerin devreye girmesi her şirketi bu yolda daha fazla öne çıkaracaktır” diyor.

Beta’ya Avrupa pazarını açtı

3 yıl önce Birmingham’daki üniversiteden yalnızca parlak notla aldığı yüksek lisans diploması ile dönmedi Alper Pelister. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden sonra İTÜ’de başlayıp, Warwick’te devam ettiği yüksek lisans sürecinde kimyanın önemli kalelerinden İngiltere ve İrlanda’da pazar araştırmaları da yaptı. “Eğitimim sürerken, ihracat yaptığımız bölgeler içinde daha az paya sahip Birleşik Krallık ve Avrupa pazarlarını tanımayı amaçladım. Yanı sıra Beta’yı da tanıtmak için gayret sarf ettim. Elimde kataloglarım, kartvizitlerim sanayi gruplarına, potansiyel müşterilere günlerimi, gecelerimi ayırdım. Amacım, en kaliteli ürünleri, en uygun şartlarda üreten Beta Kimya’yı şampiyonlar ligine çıkarmaktı, başardım da” dedi. Beta Kimya’nın müşteri portföyüne gayretleri sonucu İngiltere, İrlanda, Almanya, İtalya pazarları da girdi. Polonya’nın dahil olmasıyla Avrupa’nın ihracattaki payı çift rakamlara çıkacak.

Hidrojen Peroksit Kullanım Alanları;
Kötü kokular için sulandırılarak sprey olarak kullanılır.
Kağıt sanayisinde kağıtları beyazlatmak için kullanılır.
Düşme, kesik ve ameliyat sonrası oluşan yaraları temizlemek için kullanılır.
Arıtma sanayisinde dezenfektan olarak kullanılır.
Mutfakta kadınlar tarafından sürekli kullanılan doğrama tahtasının dezenfekte etmek için kullanılır.
Su ile karıştırılan hidrojen peroksitin bitkilere spreyle sıkılması bitkileri besler ve uzamalarını sağlar.
Halı üzerinde oluşan lekelerde ağartıcı özelliği vardır.
Kötü kokular için sulandırılarak sprey olarak kullanılır.
Tuvalet ve banyo temizliğinde kullanılır.
Kulak temizliğinde kullanılabilir. Kulağa birkaç damla damlatılan hidrojen peroksit kulaklardaki kir ve mikrobu temizler.
Sulandırılmış hidrojen peroksit tırnaklara uygulandığında tırnak mantarını geçirmektedir.
Eğer sivilceli ve yağlı bir yüzünüz varsa bu kimyasal ile temizlemek sivilcelerden yüzünüzü arındırır.
Hızlı büyümesi istenilen tohumların sulandırılmış hidrojen peroksit ile yıkanması büyümelerini hızlandırır.
Bulaşık deterjanı içine katılması deterjanın yağ çözme ve yıkama gücünü artırır.
Bulaşık makinasının temizliğinde kullanılır.
Tül ve perdelerin beyazlamasını sağlamak için suya katılarak kullanılır.
Fayanslarda oluşan küf ve sabun lekelerini giderir.
Çaydanlık ve tencere gibi metaller üzerine uygulanması bu metallere parlaklık kazandırır.
Dişleri beyazlatır ve diş fırçasını temizler.
Saç boyalarında renk vermek ve kalıcılığı sağlamak için kullanılır.
Çamaşır suyu yerine ağartıcı olarak kullanılır.
Ağzı, sulandırılmış hidrojen peroksit ile çalkalamak nefes kokusunu önler, ağız içindeki bakterileri öldürür ve diş ağrılarını
giderir.
Çamaşır makinası ve buz dolabı gibi beyaz eşyaların temizlenmesi amacı ile kullanılır.
DMRSÜREN Kimya San Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com
grafit tozu,manganez dioksit,kurşun oksit,sülyen,mürdesenk,kaolin,sepiyolit,zeolit,dolomit,hadjin yılan kovucu,pars lime
sülfür,kedi kumu,talk ,parsvet yara tozu,sunsep sepiyolit,parsped yeni nesil hayvan altlığı,nano tozlar,metal tozları,hidrojen
peroksit,potasyum silikat,coşturan potasyum silikat,sıvı kükürt,hobi tutkalları,tutkal,çizik giderici,

Kaucukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Aksa Akrilik’e ‘Kimya ve Plastik Sektörü Dijitalleşme Ödülü’

Platin Dergisi ve İpsos araştırma şirketi iş birliğiyle düzenlenen ‘Global 100’ endeksi açıklandı. Araştırmaya göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.