Anasayfa / Ekonomi / Bir baraj projesi ve onlarca rant

Bir baraj projesi ve onlarca rant

DSİ, Yusufeli Barajı için beşli çeteden Cengiz, Limak ve Kolin’e 3,4 milyar TL ödedi. TOKİ’nin Yusufeli için düzenlediği ihaleleri de eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık’ta gözaltına alınan oğlunun ortağı aldı.

Kamuoyunda beşli çete olarak bilinen şirketlere yaptırılan ve ülkenin en yüksek barajı olan Artvin’deki Yusufeli Barajı projesi adeta yandaşlara rant kapısı oldu. Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı, ilçe merkezi ve köyleri de su altında bırakacak. Bu nedenle de 152 yıllık tarihinde 7’nci kez taşınmaya hazırlanan ilçede taşınma işlemi 5 ay sürecek. Yeni ilçe merkezinde, konut, dükkân ve okulların inşaatları ise sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı da 150 yıllık tarihinde 7’nci kez yerleşim yeri değiştirilecek olan ilçe için çok sayıda ihale düzenledi. Sadece TOKİ’nin ilçenin yeni yerleşim yerinde 2 bin 597 konut inşa edeceği açıklandı. TOKİ’nin düzenlediği ihaleler de yine yandaşların sahibi veya ortağı olduğu inşaat şirketlerine verildi.

sasından milyarlarca lira harcandı. Bu ihale pastasının en büyük dilimi ise kamuoyunda beşli çete olarak bilinen ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen inşaat şirketlerine gitti. DSİ, 2012 ile 2021 yılları arasında düzenlediği toplam yaklaşık 3 milyar 400 milyon TL değerindeki 5 ayrı ihaleyi beşli çeteden Limak İnşaat, Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat’a verdi. Beşli çeteye verilen ihaleler şu şekilde:

Yusufeli Barajı için ilk ihaleyi Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü “Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı” adı altında 13 Ağustos 2012 tarihinde düzenledi. Bu ihale tam 486 milyon 875 bin TL’ye beşli çeteden Limak İnşaat, Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat’ın kurduğu iş ortaklığına verildi.

9 Mayıs 2013’te ise DSİ, Yusufeli Barajı ve HES geçici bağlantı yolları için pazarlık usulüyle ikinci bir ihale düzenledi. Bu ihale de tam 31 milyon 712 bin TL’ye Limak İnşaat’a verildi.

DSİ, 30 Mart 2018’de de “Yusufeli Barajı ve HES İkmali” adı altında üçüncü ihaleyi açtı. Pazarlık usulüyle düzenlenen ikmal inşaatı ihalesi de rekor bedelle, tam 1 milyar 428 milyon TL’ye Limak’a verildi.

9 Nisan 2021 tarihinde DSİ Yusufeli Barajı için dördüncü ihaleyi düzenledi. “Yusufeli Barajı ve HES Tamamlama ve Mansap Düzenlemesi” adı altında düzenlenen bu ihale de 1 milyar 299 milyon TL’ye yine Limak İnşaat’a verildi.

DSİ Yusufeli Barajı için beşinci ihaleyi ise 4 Haziran 2021 tarihinde düzenledi. “Yusufeli Barajı Gölü Altında Kalan ENH (AG-OG-YG Hattı) Deplaselerinin Yapılması” adı altında pazarlık usulüyle düzenlenen ihale de tam 104 milyon 499 bin TL’ye önceki ihalelerde olduğu gibi yine beşli çeteden Limak İnşaat’a verildi.

YENİ YOLU LİMAK YAPTI

Beşli çete, sadece baraj inşaatı ihaleleriyle de yetinmedi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 1 Nisan 2021’de düzenlediği Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında inşa edilen Artvin-Erzurum Devlet Yolu’nun ihalesi de 208 milyon 929 bin TL’ye Limak İnşaat’a verildi.

BAYRAKTAR DETAYI

TOKİ de yeni ilçe merkezi için milyonlarca liralık ihaleler düzenledi. TOKİ’nin ihale verdiği inşaat şirketlerinin sahiplerinin bağlantıları ve ortakları da oldukça dikkat çekici.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre TOKİ, 27 Haziran 2018’de “Artvin İli Yusufeli İlçesi 1 Bölge Kamu ve Sosyal Donatılar İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihaleyi 69 milyon 122 bin TL teklif veren Özülke İnşaat ile Maksem Yapı iş ortaklığının aldığı açıklandı.

TOKİ, Özülke İnşaat ile Maksem Yapı iş ortaklığına 16 Ocak 2020 tarihinde de 361 milyon 144 bin TL’lik bir ihale daha verdi. Bu ihale de yine Yusufeli’nin yeni ilçe merkezine konut, dükkan, belediye binası, ticaret merkezi ve hastane inşa edilmesi için verildi.

İhaleyi alan Özülke İnşaat ile Maksem Yapı ortakları arasında yer alan Nevzat Özülke ismi ise dikkat çekiyor. Çünkü Nevzat Özülke 17-25 Aralık operasyonun ardından görevden alınan Eski Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğluyla da başka bir şirkette ortaklar.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Eski AKP’li Bakan Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu’nda gözaltına alınan oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar ile TOKİ’den ihale alan Nevzat Özülke, Bmm Grup İnşaat isimli bir şirkette ortaklar.

AKP’DEN ADAY ADAYI

19 Kasım 2021 tarihinde de TOKİ yeni ilçe merkezine anaokulu, ilkokul ve lise binaları inşa edilmesi için bir ihale düzenledi. Bu ihaleyi de 75 milyon 756 bin TL’ye İzbay İnşaat ve Binbay Yapı İnşaat iş ortaklığına verildi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre ise TOKİ’nin milyonlarca liralık ihaleler verdiği İzbay İnşaat ve Binbay Yapı İnşaat şirketlerinin merkezi Siirt’teki aynı adreste yer alıyor. Şirketlerin sahibinin de Bedrettin Binbay olduğu belirtiliyor. Binbay, 2018 Genel Seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu.

SODYUM LİGNOSÜLFONAT nEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Sarı kahverengi Sodyum Lignosülfonat toz tamamen suda çözünür, doğal olarak yüksek molekül ağırlıklı polimerlerin anyonik sürfaktanları, sülfo ve karbolsil grubu bakımından zengindir ve daha iyi suda çözünürlüğe, sörf aktivitesine ve dağılma kapasitesine sahiptir. İnşaat, seramik için kullanılabilir.Sodyum Lignosülfonat Metalurji endüstrisi, petrol endüstrisi, yangın geciktirici malzemeler, kauçuk vulkanizasyonu, organik polimerizasyon, aynı zamanda hayvan yemi katkı maddeleri olarak antimikrobiyal ve koruyucu özelliklerinden dolayı kullanılabilecek mineral tozu, kimya sanayi tekstil endüstrisidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

SODYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI

·  Sodyum Lgnosülfonat Bitkilerde, hücre çeperi içerisinde bulunan lignin, selülozla birlikte bitkinin odunsu yapısını ve dayanıklılığını sağlar. Kâğıt yapımında kullanılmaz fakat kâğıt üretiminin yan ürünüdür. 2 ve 3 sınıf kâğıtlarda (teksir kâğıtları,saman kâğıt gibi sarı kâğıtlarda) bolca bulunur. Lignin zamanla bozunarak kağıdın ömrünü kısaltır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

·  Sodyum Lignosülfonat Bitki dokularının birçoğu karbonhidratlar ve yabancı bileşenlere ilaveten lignin olarak isimlendirilen amorf ve polimer bir madde içerirler. Olgun ağaç dokusunda lignin miktarı % 18 ila % 38 arasında değişir.Lignin değişik oranlarda ot ve çimenlerde de bulunur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

· Sodyum Lignosülfonat Canlı bitkilerde ligninin biyolojik rolü,hücre duvarının selüloz ve diğer karbonhidratlarıyla mükemmel bir direnç ve dayanıklılığa sahip bir doku meydana getirmektedir.Ligninle diğer iki grup doğal polimerler olan karbonhidratlar ve proteinlerin kimyasal özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır.Örneğin;ağaç ligninleri öncelikle aromatik bir yapıdadırlar ve bilinen çözücülerde kolay kolay ve hemen hemen tümüyle çözünmezler. Monomer ünitelere hidrolizleri mümkün değildir ve diğer doğal polimerlerin en önemli özelliği olan düzgün yapıdan yoksundurlar.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,nital solüsyonu,kral suyu,ferro alaşım tozları,nikel tozu,kalay tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Ekonomi ve siyaset gündemi – 27 Kasım 2022

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin MYK ve PM toplantılarına başkanlık edecek. (Ankara/11.00/13.00) YASAMA YÜRÜTME SİYASET 1 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.