Anasayfa / Genel / Bodrum park ve bahçelerle güzelleşiyor

Bodrum park ve bahçelerle güzelleşiyor

Bodrum genelinde muhtelif büyüklüklerde bulunan 281 parkın sorumluluğunu üstenen Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bu yıl, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda oyun parklarına ve spor alanlarına ağırlık verdi. Oyun grupları ve spor aletlerinin bulunduğu 31 yeni park Bodrumluların hizmetine sunuldu. Ayrıca yine parklara 6 yeni basketbol sahası yapılarak mevcut sayı 58’e çıkarıldı. 1 yeni voleybol sahası yapılırken, 10 basketbol sahası ve 2 tenis kortunda da yenileme çalışmaları tamamlandı.

Park alanlarında dikkat çeken özelliklere sahip olan Umurça ise vatandaşların uğrak yeri oldu. Umurça Mahallesi Yaka Sokak’ta 20 bin metrekarelik alanda tasarlanan parkta kütüphane, kafeterya, okuma alanı, çim etkinlik alanı, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, spor alanı ve arkeopark bulunuyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü de içine alan parkta 210 metrekare kapalı eğitim serası da bulunuyor. Mevcut bitki örtüsü korunurken, 9 bin metrekarelik yeşil alana yer örtücü bitkiler dahil 4 bin üzerinde 115 farklı bitki türünün dikimi yapıldı.

Kütüphanenin etrafı, okuma masaları, satranç masası ve oyun masası olarak tasarlandı. Parkın merkezinde bin 700 metrekare çim alan, etkinlik alanı olarak ayrıldı. Toplam çim alan ise 2 bin 400 metrekare. Çim alanı çevreleyen duvarda Bodrum’un 3 bin yıllık tarihi anlatıldı. Umurça Parkı kapsamlı bir yaşam merkezi olarak, arkeopark ve macera parkuru gibi özellikleriyle de Bodrum’da bir ilk oldu.

Parkta 600 metre bisiklet eğitim alanı ve 1 kilometre yürüyüş yolu ile yolun sonunda hem yetişkinler, hem de çocuklar için spor istasyonlarının olduğu 410 metrekare spor alanında basketbol ve voleybol sahalarının etrafında oyunları seyretmek üzere ayrılan seyir alanı ve masa tenisi masaları, oturma bankları ve oyun masaları bulunuyor.

Farklı yaş gruplarının kullanımı için 500 metrekare kum oyun alanı, 800 metrekare mıcır oyun alanı, 400 metrekare kauçuk oyun alanı olmak üzere toplam 3 çocuk oyun alanı yer alıyor. Bu alanlarda yaş gruplarına göre ayrılmış 30 farklı tip oyun elemanı bulunurken, arkeopark çocuklar için eğlenceli ve eğitici olması amaçlanarak tasarlandı. Kum zemine gömülü farklı boyutlardaki küçük amforaları belirlenen kazı alanlarında kazıp bulmaları gerekiyor.

Bodrum’da ilk kez köpek eğitim parkı ile trafik eğitim parkı da yapıldı. Konacık’taki köpek eğitim parkında vatandaşlar can dostlarıyla güzel vakit geçirirken, parktaki yürüme yolu ile yürüyüş yapma imkanı sağlanıyor. Yine Çırkan Mahallesi’nde yeni yapılan Pedesa Caddesi Parkı’nda ise 535 metre yürüyüş yolu bulunuyor.

Bodrum genelinde 1 yılda toplam 126 bin 578 mevsimlik bitki dikimi yapıldı. 28 bin 440 sardunya, 23 bin 633 çalı grubu, 377 sarılıcı bitki ve 36 bin 615 yer örtücü bitki dikildi. · Bin 154 begonvil ile 490 ağaç dikimi yapıldı. 8 bin 154 palmiye ve hurma ağacı, 12 bin çalı grubu, 12 bin 63 ağaç budaması gerçekleştirildi. 29 ağaç ve 14 palmiye sökülerek başka alana nakledildi. · 19 palmiye palmiye kırmızı böceği sebebiyle kuruduğu için imha edilirken, kuruyan 186 ağaç ile fırtınadan dolayı devrilen 127 ağacın kesimi yapıldı. · 140 bin metrekarelik yeşil alanın periyodik gübrelemesi yapılırken, 74 bin 464 metrekarelik yeşil alan ve bin 779 adet ağaç zararlı ve hastalıklarla mücadele kapsamında periyodik olarak ilaçlandı. 1 milyon 100 bin metrekarelik alan otlardan temizlendi. · 2 bin 857 begonvil işletmelere ve vatandaşlara dağıtıldı. Sergi salonları ve kavşaklar begonvillerle donatılırken, Bodrum girişi Emin Anter Bulvarı’nda ‘Begonvil Duvarı’ oluşturuldu. · Akyarlar, Gündoğan, Akçaalan, Umurça ve Gümüşlük’e zeytin, çam, akasya fidanları dikilerek ağaçlandırma etkinlikleri yapıldı.

Bodrum genelinde kamu kuruluşlarına ait yerlerde ağaç budama ve peyzaj düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi.

PARK ve Bahçeler Müdürlüğü Üretim Şefliği, Ortakent Yahşi, Karaova Yeniköy ve Umurça Parkı’nda bulunan üretim seralarında kendi bitkilerini yetiştiriyor ve bunlarla belirlenen bölgeler yeşillendiriliyor. Ortakent, Mumcular ve Umurça Parkı kapalı sera alanları alınan bitki çeliklerinin köklendirilmesi, yetiştirilmesi ve kışın soğuğa karşı hassas türlerin korunması amacıyla kullanılıyor. Üretim alanlarında ağaçlar, çalı grubu, yer örtücü ve mevsimlik bitkiler yer alıyor. Bitkilerin bakımı (sulama, budama, gübreleme, ilaçlama vb.) yapılarak yeşil alan düzenlemelerinde kullanılmak üzere hazırlanıyor. Bitkilerden çelik alınarak ve tohum ekimi yapılarak bitkisel üretim gerçekleştiriliyor. Üretim seralarında üretim için alınan bitki çeliği sayısı 252 bin 97. Çelik alınan bitkilerden köklenerek saksılara dikilen bitki sayısı 29 bin 764. Geriye kalan 222 bin 333 bitki çeliği ise üretim yataklarında köklenme aşamasında.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Çinko Tozu Ne İşe Yarar?

Çinko Tozu, Aşınma Direnci, Korozyon Direnci, dökülebilirliği ve oda sıcaklığındaki mekanik özellikleri ile birçok diğer metalle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.