Anasayfa / Haberler / Bor Minarelerinden neler yapılabilir ?

Bor Minarelerinden neler yapılabilir ?

Türkiye ‘ deki bor minerallerinin değerlendirilmesi  ve sağlık kaynakları için kullanılmasını sağlamak amacı ile bilimadamlarımız projelerini sürdürüyor .

İnönü Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Seçkin, toksik olmayan ve biyolojik taklitli “Biyomimetik” Borik asit türevleri kullanılarak adesif özelliklere sahip polimerik yapıştırıcılar elde etti.

Prof Dr Seçkin ,

Biyomimetik , insanların doğada bulunan sistemleri taklit ederek yaptıkları maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade eden bir terimdir.

Doğadaki tasarımlar örnek alınarak yapılan aletlere, özellikle nanoteknoloji, robot teknolojisi, yapay zeka, tıbbi endüstri ve askeri donanım gibi alanlarda kullanılmak için gerek duyulmaktadır. Biyolojik dokuyla uyum özelliği olan yeni nesil yapıların en karakteristik özellikleri diş dokusuyla bağ yapabilecek ve adezif yani yapışma özelliğine sahip olmasıdır. Bu çalışma boren projesi kapsamında hazırlanmıştır ve patent alınma süresi devam ediyor.

Aynı zamanda bor içeren polimerleşebilen ve biyolojik uyumlu monomerlerin ilk defa sentezlenerek  polimer sentezinde kullanılması sağlanmıştır. Bu yaklaşımla bor içeren yapılara biyolojik olarak adezyon özelliği sağlayacak katekol içeren gruplar ve fosfonik asit içeren yapılar eklenmiştir. Elde edilen polimerik yapıştırıcı malzemede mekanik özelliklerin geliştirilmesi, adezyon özelliklerinin artırılması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda bu malzemelerin dokuya yapışmasını sağlayan aşındırıcı yapıların eklenmesi ve tek bir yapıda formüle edilmesi gerçekleştirilmiştir.

Borik asitten polimerleşebilen monomer elde edilmesi ve diş dolgu malzemelerinin yapılmasında kullanılması amaç olan bu projede , vitro uygulamalarına geçilmiş ve tek basamakta dolgu yapılabilecek özellikli bir malzemenin elde edilmesi başarılmıştır. Bu malzemenin sonuçları BOREN’e verilmiştir. Anlaşma gereği Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından patentlemesini yapacak.

Pozitif yüklü olan bu yapılar , Yüzde 18-23 lük katyonik yük amino asit gruplarından gelmekte ve yüksek adezyon özelliği katekolik hidroksillerden kaynaklanmaktadır. Bu tür yapılar ,doğadaki midye yapılarından esinlenerek tasarlanmıştır. Halihazırda kullanılan diş dolgu maddelerinde polimetil metakrilat ‘PMMA’ öncül maddesiyle metakrilat monomeri karıştırılarak dolgu alanına yerleştirilmekte ve ışıkla polimerleşmesi sağlanarak diş dolgusu tamamlanmaktadır. Bu amaç için kullanılan maddelerin tamamı da ithal edilmektedir ve yerli üretim bulunmamaktadır.

Bu uygulama için ,diş dokusunun pürüzlendirilmesi gerekir. Mevcut proje sonuçlarıyla elde edilen ürünün pürüzlendirici grupları da aynı maddenin içeriyor.

Seçkin, projenin ekibinde ayrıca  Prof. Dr. Ahmet Gültek, Dr. Nilüfer Kıvılcım, Doç. Dr. Süleyman Köytepe’den yer aldığını  sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Seçkin, daha öncede ;özellikle itfaiyecilerin tarafından kullanılan ısıya ve aleve karşı koruma sağlayan Nomex adlı üründen  daha üstün ürün geliştirmişti.. Petrol, kimya, metal, ulaşım, enerji ve elektrik endüstrilerinde faaliyet gösteren çalışanlar için ideal ürün olan bu ürünün . moleküler yapısı nedeniyle alev alması mümkün değildi. Yanmaz kumaş olarak günümüzde kullanılan ve Nomex, adı verilen ürün DuPont ticari markası olup yerli ürün değildir.  Elde dilen PBI malzemesinin diğer teknolojik alanlarda kullanılması da mümkündür. Özellikle seramik katkılı PBI malzemesi stratejik öneme sahiptir ve tektir. Radara yakalanmayan malzemelerin hazırlanmasında, yakıt pillerinde ve ısıl görüş kameralarında görülmeyen hayalet yapıların tasarlanmasında bu ürün kullanılabilecekti. Proje finansman desteği olmadığı için proje olarak kalmıştı.

 

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyesinde

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 28 Ocak ile biten haftada 183 bine gerileyerek Nisan 2022'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.