Anasayfa / Ekonomi / BP’den beklentilerin üstünde 3. çeyrek kârı

BP’den beklentilerin üstünde 3. çeyrek kârı

İngiliz enerji devi, Eylül ayı sonuna kadar olan üç aylık dönemde 8,2 milyar dolarlık net kâr açıkladı.

Bu rakam net kârın 3,3 milyar dolar olduğu bir önceki yıla göre önemli bir artışa işaret etti.

Beklenti üçüncü çeyrekte 6,1 milyar dolar net kâr açıklanmasıydı.

BP ayrıca 2,5 milyar dolarlık hisse geri alımı daha duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü petrol devlerini “savaş vurgunculuğunu” durdurmaya çağırdı ve endüstri devlerinin gaz fiyatlarını düşürmek için çalışmaması halinde daha yüksek vergiler uygulanabileceğini söyledi.

Petrol ve gaz endüstrisi grupları, daha önce aşırı kazanç elde ettiği düşünülen bu kurumlardan alınması amaçlanan beklenmedik vergi çağrılarını kınamış, bunun enerji fiyatlarındaki keskin artışı çözemeyeceği ve yatırımları engelleyebileceği konusunda uyarmıştı.

BP CEO’su Bernard Looney yaptığı açıklamada, “Bu çeyreğin sonuçları, dönüşürken performans göstermeye devam ettiğimizi yansıtıyor. Enerji tedariğini hızlandırmak için yatırım yapmaya devam ederken enerji üçlemesini ( güvenli, uygun fiyatlı ve daha düşük karbon enerjisi) çözmeye yardımcı olmaya odaklanmış durumdayız” diye konuştu.

Diğer Haber

Erdoğan: Hayat pahalılığı gündemden çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı yaptığı açıklamada, "Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmaya kararlıyız." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir