Anasayfa / Genel / Çin’de zayıf yuan rahatsızlığı

Çin’de zayıf yuan rahatsızlığı

Çin Merkez Bankası (PBOC) dolar/yuan kurunun yükselişini sürdürmesinin ardından bu sabah yuanın değerini Bloomberg’in ortalama tahmininden 454 baz puan daha yüksek bir seviyede belirledi.

Bu Çin yönetiminin, para biriminde yaşanan değer kaybından duyduğu rahatsızlığa dair en güçlü mesajı verdi.

Banka böylece yuanı aralıksız 11 gündür beklentinin üzerinde bir seviyede sabitlemiş oldu.

PBOC pazartesi günü de yuanı desteklemek için 15 Eylül’den itibaren Döviz cinsinden zorunlu karşılık oranını 200 baz puan indireceğini duyurmuştu.

Yuanda değer kaybının süreceğine yönelik sinyaller sürüyor

Buna karşın, doların bugün küresel çapta değer kazanması nedeniyle etki sınırlı kaldı. Dolar/yuan 7 seviyesine doğru tırmanışını sürdürüyor. Onshore yuan ile kur sabitlemesi arasındaki fark da Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye olan 600 baz puanın üzerine çıkarak, yuanda değer kaybının sürebileceğine işaret etti.

Yuanda yaşanan değer kaybında ülkedeki Kovid önlemleri ile gayrimenkul piyasası sorunlarının yanı sıra Fed’den agresif faiz artış beklentilerinin arttığı bir ortamda doların güç kazanması etkili oluyor.

Natwest Markets Stratejisti Galvin Chia da bu maddelerin yanı sıra dolar/yen kurunda olduğu gibi bölgesel gelişmeler ile pozisyonlanmaların da yuan düşüşüne katkı sağladığına işaret ediyor. Scotiabank Stratejisti Qi Gao da Çin Merkez Bankası adımının ülkedeki ulusal parti kongresi öncesi kuru dengede tutmak amacını taşıdığı değerlendirmesini yapıyor.

Diğer Haber

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edildi

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Böylece tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir