Anasayfa / Sektör Firmaları / Dijital öğrenme sektörünün global pazarı 80 milyar dolara ulaştı

Dijital öğrenme sektörünün global pazarı 80 milyar dolara ulaştı

HANDE BERKTAN

Bilişim teknolojileri destekli uzaktan öğrenim platformları, pandeminin ve dijitalleşmenin etkisiyle globalde 80 milyar dolarlık, Türkiye’de ise 800 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Hızla yayılan bu teknolojiler, toplumsal alanların ve gündelik yaşamın vazgeçilmez unsurları haline geldi. Zaman ve mekan sınırlarının ortadan kalkması gibi önemli avantaj sağlayan dijital öğrenme platformları bilgiye her yerden erişimin sağlanmasıyla, öğrencilere fırsat eşitliği de sunuyor

Dijital öğrenme platformlarına dair Doping Hafıza Genel Müdürü Mert Kalkavan “Dijital öğrenme platformları geleneksel ortamda paylaşılan içerik ve eğitimlerin dijital ortama taşındığı yeni nesil bir sistem. Gittikçe artan kişiselleştirme talebi, yani tek müfredata karşın herkesin farklı öğrenme tekniklerine göre eğitim paketleri sunuyoruz. Teknoparkta ki AR-GE üssümüzde 60 mühendisimiz yapay zeka yazılımıyla öğrenme platformunun içeriklerini oluşturuyor.” dedi.

“5 yıl içerisinde sektörde %100’ün üzerinde bir büyüme bekliyoruz”

Kalkavan sektörün pazar büyüklüğünü şu sözlerle ifade etti:

“Eğitim ve öğretim sektörü, globalde Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 5 ile yüzde 10’u kadar harcamalarının yapıldığı bir pazar. Globalde 6 trilyon dolarlık bir pazar. Bunun yüzde 65’i kamu tarafından yapılan harcamalardan oluşur, yüzde 30’u hane halkı ve geri kalanı özel sektör harcamalarıdır. Hane halkının yüzde 3’ü dijital mecra, platformlar üzerinden eğitim alıyor. Yani 80 milyar dolarlık bir pazardan bahsedebiliriz. Türkiye’de pazar büyüklüğü ise 800 milyon dolarlık bir pazar. 5 yıl içerisinde sektörde, yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme bekliyoruz.”.

Pandemi döneminde yüzde 100’ün üzerinde büyüme sağladıklarını söyleyen Kalkavan, pandeminin etkisinin azalmasına karşın kullanıcı davranışlarının değiştiğini ve dijital öğrenime olan ilginin artarak devam ettiğini belirtti.

Dijital dönüşümle geleneksel eğitim anlayışı ciddi bir dönüşüm geçiriyor, online öğrenim platformlarıyla yeni bir boyut kazanıyor. Teknolojide görülen gelişim ve değişim, bilgiye erişim yöntemini ve bilgiye erişim hızını da değiştirerek öğretim sürecini de etkilemeye devam edecek.

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Diğer Haber

Porsche borsaya dalgalı başladı

Porsche AG, güçlü yatırımcı talebiyle teklif aralığının üst limiti olan 9,4 milyar eurodan (9,1 milyar dolar) halka arzı sonrası Frankfur Borsası ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.