Anasayfa / Ekonomi / Dış ticarette parite etkisi

Dış ticarette parite etkisi

Türkiye’nin ihracat ve ithalatı Ekim ayında artmaya devam etti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından açıklanan istatistiklere göre Ekim ayında ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 3 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Ocak-Ekim dönemi ihracatı yüzde 15 artışla 209,5 Milyar dolara yükseldi.

Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisiyle ithalat Ekim ayında 29,3 milyar dolar olurken, bu rakamın yüzde 26’sı enerji ithalatı kaynaklı oldu. Benzer şekilde Ocak-Ekim dönemindeki ithalat artışının yüzde yüzde 51’i enerji ithalatından kaynaklandı.

Bu dönemde, enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 89 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, son dönemde altın ithalatındaki yükseliş ithalat artışında etkili oldu. Söz konusu artış Ocak-Ekim döneminde de devam etti. Toplam altın ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 198 artarak 15,2 milyar dolara yükseldi.

Paritenin dış ticaret rakamları üzerindeki olumsuz etkileri de devam ettiğini belirten Muş “Bu yılın ilk on ayında parite kaynaklı dış ticaret açığımız 2,8 milyar dolar daha fazla olmuştur.” ifadesini kullandı.

Diğer Haber

Goldman’dan Türkiye analizi

Goldman Sachs, Türkiye ile ilgili yeni analizinde Türk döviz kuru ve tahvil piyasalarında yaşanan farklı fiyatlamalara dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir