Anasayfa / Ekonomi / Dolar faiz kararlarını bekliyor!

Dolar faiz kararlarını bekliyor!

Türkiye piyasası kapanışı ardından açıklanacak Fed kararında ABD tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişe ilişkin açıklamalar takip edilecek.

ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde tarihi düşük seviyelerdeki tahvil getirilerinin yükselişe geçmesi TL’nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan para birimlerinde değer kaybı yaratmaya devam ediyor.

Küresel piyasalarda enflasyonda yükseliş beklentileri merkez bankalarından faiz artış beklentilerini beraberinde getiriyor. Pandemi nedeniyle ekonomilerin henüz toparlanamadığı bir dönemde gelişmiş ülkelerden faiz artışı ihtimali ise piyasalarda satış baskısı getiriyor.

Hazine Pazartesi günü 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıllık gösterge tahvilleri, dün ise 2 ve 5 yıllık gösterge tahvilleri yeniden ihraç etti. Hazine bu hafta yaklaşık 7 milyar TL’si piyasadan 8.3 milyar TL borçlandı.

Hazine bu ay toplam 29 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 23.5 milyar TL’si piyasadan 31.2 milyar TL iç borçlanma öngörüyor. Önümüzdeki hafta da 4 borçlanma gerçekleştirilecek.

Asya borsaları Fed’in para politikası kararı öncesinde ABD borsalarını takip ederek geriledi. Yatırımcıların dikkati ise toplantıdan gelebilecek ABD’de para politikasının tahminlerden hızlı normalleşmesine yönelik ipuçlarına çevrildi.

Dolar diğer başlıca para birimleri karşısında değer kazanırken yatırımcılar Fed’in faiz artırımına mı gideceği yoksa ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin daha da yükselmesine müsaade mi edeceğini yakından takip ediyor.

Para politikası kararıyla birlikte ekonomi hakkındaki tahminlerini de güncelleyecek olan Fed’in corona virüsü aşılarının ve 1.9 trilyon dolarlık yeni yardım paketinin ardından son yılların en hızlı ekonomik büyümesi tahmininde bulunması bekleniyor. Yatırımcılar toplantıda faizlerin 2023 yılında yani açıklanandan daha önce artırılıp artırılmayacağına yönelik verebileceği ipuçlarını yakından takip ediyor. Dolar endeksi tahvil getirilerinin rüzgarını arkasına alarak 91.908 seviyesini gördü. Dolar/TL bu yıl 6.90’a kadar gerilemiş ancak sonrasında ekonomi politikalarının sürekliliğine ilişkin endişeler ve küresel tahvil getirileri kaynaklı satış baskısıyla yönünü yukarı çevirmişti. 6.90 seviyesinden başlayan yükselişle birlikte geçen hafta dolar/TL’de görülen en yüksek seviye 7.7840 olmuştu. Kur geçen haftayı ve dün günü 7.50’nin hemen üzerinde tamamladı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün başlayacak ve yarın 14.00’te sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini 100 baz puan artırması bekleniyor.

Enflasyonun şubatta tahminlerin üzerinde artması ve TL’nin şubat ortasından beri yüzde 10’a yakın değer kaybetmesinin ardından faiz artış beklentileri belirginleşmiş durumda. Reuters anketine katılan 20 kurumun 19’u politika faizinde artış bekliyor. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin yüzde 17’den yüzde 18’e artacağı yönünde.

Bankacıların verdiği bilgiye göre piyasadaki fiyatlama da 85-115 baz puan arası faiz artışına işaret ediyor.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilediğini, önümüzdeki aylarda enflasyonda artış yaşanacağı için bu oranın daha da düşeceğine dikkat çekiyorlar.

Beklenti anketinde de yıl sonu için enflasyon beklentisinin 31 baz puan, 12 ay sonrası için 11 baz puan ve 24 ay sonrası için 15 baz puan arttığını gösterdi. Beklenti anketi verileri TCMB’nin yıl sonu için belirlediği yüzde 9.4 enflasyon tahmini ve hedefine ancak 12-24 ay arası bir vadede ulaşılabileceğini de gösteriyor.

ABD ve AB ile ilişkiler, mevcut ekonomi politikalarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler, lokallerin dövizden TL’ye dönme konusunda belirgin bir eğilim göstermemesi son dönemde TL’yi negatif ayrışmaya götüren ve takip edilen gelişmeler arasında öne çıkıyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra ABD tahvil getirilerindeki yükselişle son dönemde 300 baz puanın üzerinde seyrediyor.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi tek haneye indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'den bu yana ilk kez faizi tek haneye indirdi. Karar metninde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.