Anasayfa / Ekonomi / Dolarda düşüş devam eder mi?

Dolarda düşüş devam eder mi?

Dolar/TL şubat ayına ve yeni haftaya düşüş ile başladı. Son dönemde yönünü aşağı çeviren kur bugün 7.20 seviyesinin altına inerek 7.17 ile 2020 Ağustos’undan bu yana en düşük seviyelerini gördü. Uzmanlar piyasalarda yaşanan düşüş trendini ve dolar kurunun olası seyrini sozcu.com.tr’ye değerlendirdi.

Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin dolarda 6 Kasım’dan sonra başlayan düşüşün Merkez Bankası’nın, o tarihten itibaren hem attığı adımlar hem de iletişimi ile, piyasalara önümüzdeki dönemde sıkı duruşla ilgili verdiği mesaja bağlı olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın bu duruşunun çok uzun zamandır görülmeyen netlikte ve şeffaflıkta bir mesaj olduğunu söyleyen Özşahin, “En son 2021 yılının ilk enflasyon raporunda da aynı kararlı duruşu gördük. Ben bunun Merkez Bankası’nın daha önce kaybetmiş olduğu kredibilitenin tekrar inşası konusunda çok önemli olduğunu düşünüyorum.

6 Kasım’dan sonra ciddi şekilde yurt dışı fonlardan Türkiye’ye giriş olduğunu gördük. 6 Kasım’a kadar 15.5 milyar dolarlık portföy çıkışı varken bu tarihten sonra yıl sonuna kadar yaklaşık 5 milyar dolarlık giriş oldu. TL’deki güçlenmenin en önemli sebebi masada uzun zaman sonra reel faizin olması.” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası tarafından tekrarlanan sıkı duruş vurgusunun da TL’nin değer kazanmasında etkili olduğunu belirten Özşahin, “Söylemler TL’nin öngörülebilirliği konusunda ciddi şekilde bir güven sağladı. İkinci faktör de bu sene 39 milyar dolara ulaşması beklenen cari açığın 2021 yılında daha da düşecek olması.

Yani döviz ihtiyacının biraz daha azalması TL’nin daha güçlü olacağı konusunda yatırımcılara güven veriyor. Bu nedenlerle biz TL’nin güçlü kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu seviyelerden 7 TL’nin altına gelmesi de mümkün. Daha önceki yıllarda da TL’nin güçlendiği dönemlere baktığımızda en önemli faktörlerin pozitif reel faiz ve öngörülebilirlik olduğu görebiliyoruz.” dedi.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Almanya’da enflasyon verisi, AMB beklentisini güçlendiriyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Kasım'da yavaşladı. Yine bugün açıklanan verilere göre İspanya ve Belçika'da da enflasyon yavaşlayarak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisini güçlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.