Anasayfa / Ekonomi / Dört kişilik bir ailenin ‘açlık sınırı’ bin 738,37 lira

Dört kişilik bir ailenin ‘açlık sınırı’ bin 738,37 lira

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) açlık sınırı açıklaması yaptı.

TÜRK-İŞ çalışanların geçim şartlarını  her ay düzenli olarak yaptığı ’açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması ile ortaya koyuyor.

ÜRK-İŞ araştırmasının 2018 Temmuz ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının bin 738,37 lira olması gerekiyor.

Gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut,kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise 5 bin 662,46 lira olarak belirlendi.

Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136,28 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ yaptığı açıklamada ,gıda fiyatları gel-git yaptığı, enflasyonun yükseldiği belirtilerek, mutfak enflasyonunda 12 aylık artışın yüzde 16,07 oranında olduğu ifade edildi.

Ayrıca uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıdığı ve aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor  denildi.

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

SPK’dan Avrupakent GYO’nun halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir