Anasayfa / Ekonomi / DSO Başkanı Keçeci: Eylül’den sonra Ekim de böyle sürerse tekstilde tenkisat olabilir

DSO Başkanı Keçeci: Eylül’den sonra Ekim de böyle sürerse tekstilde tenkisat olabilir

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci katıldığı Bloomberg HT yayınında sanayi sektöründe yaşanan daralmayı değerlendirdi.

Keçeci “Temmuz ayı biz sanayiciler için kritik bir aydı. Temmuz ayı başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın tatile girdiği; dolayısıyla siparişlerimizin azaldığı bir aydır. Genelde Temmuz ayında sanayi üretimlerinde düşme söz konusu olur. İkinci bir handikap ise Kurban Bayramı’nın Temmuz ayına denk gelmesi oldu. Öte yandan Ağustos ayında bazı sektörlerde iyileşme olmasını beklemekle beraber tekstil sektöründe farklı nedenlerle bir daralma gözüküyor. Bu ihracatımıza da yansıyacak. “ dedi.

Keçeci sözlerine şöyle devam etti:

Tekstil sektörü için yıllardır, Noel’in yaklaştığı son üç ay, en önemli aylar olmuştur. Bu dönemlerde çok çalışıp büyük kapasitelerle ihracat yapılır. Şu anda durumun böyle olmadığını görüyoruz. Özellikle Avrupa’da insanlar üzerinde önemli bir risk faktörü gelişiyor. Enerji krizi sorunu var. İnsanların riskli gördüğü dönemlerde ilk tasarruf edeceği şey tekstildir. İnsanlar kıyafet, ayakkabı almakta mutlaka bir öteleme yapacaktır. Bugün bunu yaşıyoruz diye düşünüyorum. İşletmelerimizde şu an tam gün çalışma söz konusu değil. Eylül’ün arkasından Ekim’de de böyle devam ederse tenkisata bile gidebileceklerini düşünüyorum. İlk alarm zilleri maalesef tekstilde çaldı” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

ABD’de 3. çeyrek büyümesine yukarı yönlü revizyon

ABD’de 3. çeyrek büyüme verisi yüzde 4,9'dan yüzde 5,2'ye revize edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir