Anasayfa / Ekonomi / Dükkanlar kapalı ama Devlet vergi kaçağı derdinde

Dükkanlar kapalı ama Devlet vergi kaçağı derdinde

Pandemi nedeniyle dükkanları aylardır kapalı kalan lokanta, restoran, bar, kafe ve pastane sahipleri açlıktan kurtulmak için yasağın kalkacağı günü iple çekerken, hükümetten müjde yerine ek mali yük düzenlemesi geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, kötü niyetli esnafın vergi kaçırmasını önlemek amacıyla e-Adisyon uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bu sisteme geçilebilmesi için her bir lokanta, kafe, bar, pastane sahibinin en az 60-70 bin liralık teknoloji yatırımı yapması gerektiği hesaplandı.

Vergi Usul Kanunu genel tebliğinde yapılan değişiklikle, SGK ile sözleşme imzalayan hastane ve medikal ilaç şirketlerine 1 Temmuz’dan itibaren e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilirken, demir çelik şirketlerinin e-İrsaliye zorunluluğu kaldırıldı. Düzenlemenin en kritik bölümünü ise yeni eklenen e-Adisyon maddesi oluşturdu.

Düzenlemeyle lokanta, kafeterya, pastane, gazino, bar ve pavyon gibi hizmet işletmeleri “ileride açıklanacak bir tarihte” kağıt adisyonları bırakıp elektronik adisyon sistemine geçecek. Düzenlemeyle yetki verilen Gelir İdaresi, işletmelerin cirolarını dikkate alarak ve en az 3 aylık geçiş süresi vererek e-Adisyon uygulamasını hayata geçirebilecek.

Normal bir dönemde olsa normal karşılanacak düzenleme, iş yapamadığı, evini geçindiremediği için adeta canı burnunda olan esnafta büyük şaşkınlığa yol açtı. SÖZCÜ’ye konuşan esnaf temsilcileri düzenlemeyi, “Koyun can derdinde, kasap et derdinde” atasözü ile değerlendirerek, şunları söyledi:

“Bu sisteme geçmek için esnafın yazılım ve teknolojik cihaz yatırımı yapması lazım. Bu da en küçük bir kebap dükkanı için 60-70 bin liralık yatırım demek. Daha büyüklerin masrafı 250 bin lirayı aşar. Esnafın dükkanı kapalı, iş yapamıyor, açlıkla boğuşuyor. Böyle bir dönemde destek beklerken mali külfet getiren düzenlemenin açıklanmasını anlayamadık.”

e-Adisyon uygulamasının, vergi kayıp ve kaçağının yoğun olduğu hizmet sektöründe kaçağın önlenmesi açısından kritik önemde olduğu belirtiliyor. Mevcut sistemde lokanta ya da pastane gibi yerlere gelen müşterilere siparişlerini gösteren bir adisyon açılıp masaya bırakılıyor. Ancak Maliye’nin yetkilendirdiği matbaalarda basılmayan ve vergi numarası gibi verileri içermeyen bu kağıtlar sadece denetim sırasında ibraz edildiği için kötü niyetli işletme sahipleri tarafından rahatlıkla çöpe atılıp vergi kaçırılabiliyor. e-Adisyon sisteminin gelmesiyle Maliye’nin tüm işletmeleri daha kolay denetleyebileceği, vergi kaçağını daha rahat önleyeceği belirtiliyor.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Almanya’da enflasyon verisi, AMB beklentisini güçlendiriyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Kasım'da yavaşladı. Yine bugün açıklanan verilere göre İspanya ve Belçika'da da enflasyon yavaşlayarak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisini güçlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.