Anasayfa / enerji / Enerjisa/Bucak: Avrupa’da güneş, Türkiye’de rüzgar enerjisinde artış var

Enerjisa/Bucak: Avrupa’da güneş, Türkiye’de rüzgar enerjisinde artış var

Bloomberg HT’de yayınlanan Enerjide Görünüm programının bu haftaki konuğu Enerjisa Commodities Piyasa Analizi Müdürü Semih Bucak oldu.

Avrupa’da güneş enerjisinin payının giderek arttığını belirten Bucak, Türkiye’de rüzgar enerjisinin payının artığını söyledi. Bucak, Avrupa’da elektrik üretiminde güneş enerjisinin önemine değinerek şunları söyledi:

“Avrupa’da elektrik piyasası spot fiyatlarda haftalık ortalamada bir önceki haftaya göre bir artış söz konusu… Almanya, Fransa gibi büyük ülkelerde 8-10 euroluk bir artış var. Artışın nedenini geçtiğimiz hafta Hollanda’daki negatif fiyatlardan oluşan bir dalgalanmadan kaynaklandı. Burada bu makasın daraldığını minimum fiyatların yükseldiğini görüyoruz. Bu da ortalamalara yansıdı. Önceki hafta Almanya’daki resmî tatil nedeniyle talep biraz daha düşüktü, fiyatların düşük olmasında bunun da etkisi vardı. Yenilenebilir enerjinin profili de benzer bir şekilde devam ediyor. Avrupa’da güneş enerjisine elektrik üretimine değinmek önemli 26 Mayıs’tan itibaren 11 gündür güneş enerjisinden elektrik üretimi termik kaynaklardan daha fazla gerçekleşti”

Güneş enerjisinin termik enerji içindeki payının giderek arttığının altını çizen Bucak, “Geçtiğimiz yıllarda yıl toplamında 8-10 gün olarak gördüğümüzü şimdi 11 gün artarda gördük toplam termik içerisindeki payı Mayıs ayında yüzde 80’in üzeri Haziran’da açmasını bekliyoruz” dedi.

“Rusya krizinden sonra güneş enerjisine yönelim var”

Bucak, “Yenilenebilir enerji trendi hem globalde hem Avrupa çapında ne kadar önemli olduğunu 2022 yılında dünyada yenilenebilir kapasitesi 330 giga watt artıştan gördük. Uluslararası Enerji Ajansına göre, Türkiye’nin toplam kurulu gücünün neredeyse üç katı 2023 yılında bunun 440 giga watt olması bekleniyor. 2024’te de artarak devam etmesi bekleniyor yeni yatırımların üçte ikisi güneşten geliyor. Rusya’da krizinden sonra doğalgaza olan talebin azalması için güneşe bir yönelim var. Avrupa doğalgaz konusunda depoların doldurmaya başladı” dedi.

“Finansman anlamında sıkıntı yok”

Yenilenebilir enerji finansman anlamında sıkıntı yaşamayan sektörlerden olduğunu belirten Bucak, “Enerji yatırımları konusunda ivmelenerek artan bir artış var. Yatırım anlamında finansman da bir sıkıntı yok. Teşvikler ve destekler olduğu için Avrupa’da çok ciddi düzenlemeler oldu. Şartlarda esneklik, teşvikler var; bu da eğilimi ve trendi arttırdı” dedi.

Türkiye hakkında da değerlendirmede bulunan Bucak, “Türkiye’de Avrupa’nın tersine spot piyasada 1700 TL/mega watt saatten 1500 TL/ mega watt saate geldik bu düşüşün iki temel nedeni biri sıcaklıkların artması ısıtma kaynaklı talep azalmaya başladı Avrupa’da güneşin artışı gibi Türkiye’de rüzgârda bir artış var fiyatlarda düşüş talebini gösteren bir haftaya girmiş olduk doğal gaz tarafında bütün tarifeler sabit kaldı” dedi.

Diğer Haber

Elektrikte fiyatlamayla ilgili kritik düzenleme

Elektrikte daha önce 1 Ekim'e kadar uygulaması uzatılan elektrikte azami uzlaştırma fiyatı mekanizmasının bu tarihten itibaren uygulanmayacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir