Anasayfa / Ekonomi / Erdoğan: Putin haklı, Rusya’dan tahıl sevkiyatı başlamalı

Erdoğan: Putin haklı, Rusya’dan tahıl sevkiyatı başlamalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tahıl koridoru anlaşmasında Ukrayna’dan taşınan tahılın zengin ülkelere ulaştırıldığı yönündeki eleştirisinde haklı olduğunu söyledi.

Hırvatistan’da konuşan Erdoğan, “Şimdi bir taraftan Rusya’ya bu yaptırımlar sürerken bunlar karşısında onu yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması sayın Putin’i de rahatsız etmektedir. Biz de istiyoruz ki Rusya’dan da tahıl sevkiyatı başlasın” diye konuştu.

Putin, Vladivostok Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna tahılının dar gelirli ülkelere gitmediğini, bunun yerine ağırlıklı olarak Avrupa’ya teslim edildiğini belirtmişti. Putin rotalara getirilecek kısıtlamaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile müzakere edilebileceğini sözlerine eklemişti.

Tahıl koridoru Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda hayata temmuz ayında geçirildi. Piyasalar anlaşmanın geleceğine ilişkin gelişmelere göre yön bulabiliyor. Anlaşma ile en büyük tahıl ihracatçı ülkelerden biri olan Ukrayna’nın ihracatı fiyatların düşmesine yardımcı olmuştu.

Putin, anlaşmanın hayata geçmesi için her şeyi yapmalarına karşın ülkesinin ve dar gelirli ülkelerin “aldatıldığını” öne sürdü.

Diğer Haber

Deutsche Bank’tan TL için iyimser analiz

Deutsche Bank analistleri mevcut politika çerçevesi içinde kalınması durumunda Türk lirasının önümüzdeki yıl iyi performans göstermesi için alan olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir