Anasayfa / Ekonomi / Fed faizi 15 yılın zirvesine çıkardı

Fed faizi 15 yılın zirvesine çıkardı

Fed politika faizini 75 baz puan artırdı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi politika faizinin 75 baz puan artırılması yönündeydi.

Son yapılan faiz artışıyla birlikte politika faizi 2007 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bu toplantıda Fed yetkililerinin tahminlerine yer verilen “dot plot” yayımlanmadı.

ABD’de ara seçimler dolayısıyla enflasyondaki kalıcılık önemli bir başlık olarak öne çıkmıştı.

Cumhuriyetçiler yüksek enflasyonu en önemli sorun olarak sunarken, suçu ABD Başkanı Joe Biden ve partisine yüklemeye çalışıyor.

Geçen hafta, iki Demokrat senatör Powell’a faiz oranlarını çok fazla yükselterek “gereksiz sorunlara” yol açmama çağrısı yapmıştı. Tüm bu gelişmeler öncesinde ABD’de açıklanan JOLTS verileri, ülkede açılan yeni iş pozisyonlarının Eylül ayında 437 bin artışla 10,7 milyona yükseldiğini gösterdi.

Bloomberg anketine katılanların medyan beklentisi 9,8 milyon seviyesindeydi. Yeni iş ilanlarında yaşanan artış, resesyon endişelerine karşın çalışan talebinin artmaya devam ettiğini ve istihdam piyasasının gücünü koruduğunu ortaya koydu.

Bloomberg Ekonomisti Eliza Winger faiz kararı açıklanmadan yaptığı değerlendirmede, “Ekonomik ivmede görülen açık yavaşlamaya karşın yeni iş ilanları Eylül’de de düşmedi. Bu da işgücü piyasasındaki aşırı ısınmayı önlemek isteyen bir Fed için durumu daha da karmaşık hale getirdi” değerlendirmesini yapmıştı.

Özel sektör istihdamı beklentiyi aştı

Açık iş sayısında beklenmeyen bir artış görülürken, son gelen özel sektör istihdamı verisi ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ADP verilerine göre Ekim’de özel sektör istihdamı 239 bin arttı. Bloomberg anketindeki beklenti 185 bindi.

-Faiz kararı anlık olarak güncellenecektir. Faiz kararı ve karara ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir