Anasayfa / Dünya / Gemi ve yat 2020’nin ihracat artışında lokomotif sektör oldu

Gemi ve yat 2020’nin ihracat artışında lokomotif sektör oldu

Gemi ve yat sektörü, geçen yıl yüzde 31,9’luk ihracat artışıyla 27 sektör arasında liderliğe otururken, 145 noktaya ürünlerini ulaştıran sektörün dış satımını büyük ölçüde İstanbul sırtladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2019’da 1 milyar 42 milyon 326 bin dolar düzeyinde bulunan gemi ve yat sektörü ihracatı, geçen yıl 1 milyar 375 milyon 6 bin dolara yükseldi.

Geçen yıl ihracat artışında yüzde 31,9’u yakalayan sektör, bu oranla lokomotif olarak nitelendirilen birçok sektörü geride bırakarak zirveye oturdu. Sektörün geçen yıl ülke ve serbest bölgeden oluşan toplam 145 noktaya ihracat gerçekleştirmesi dikkati çeken bir başka unsur oldu.

Geçen yıl Türkiye’nin 34 kentinden ürün ihraç eden gemi ve yat sektörünün bu dönemdeki toplam ihracatının 799 milyon 33 bin dolarını İstanbul gerçekleştirdi. Bu rakam, sektörün toplam ihracatının yüzde 71’ine denk geldi.

İstanbul’un ardından en fazla gemi ve yat ihracatı gerçekleştiren diğer kentler ise 461 milyon 818 bin dolarla Yalova, 41 milyon 121 bin dolarla İzmir ve 27 milyon 769 bin dolarla Bursa olarak sıralandı.

Gemi ve yat sektörünün 2020’de en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke Norveç oldu. Norveç’e 366 milyon 7 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Norveç’i, 237 milyon 799 bin dolarla Marshall Adaları, 139 milyon 926 bin dolarla Rusya, 87 milyon 584 bin dolarla Malta ve 50 milyon 893 bin dolarla Lüksemburg takip etti.

Ülkelere göre sektörün dış satım hacmindeki değişime bakıldığında, miktar bazında en fazla ihracat artışı 153 milyon 466 bin dolarla Marshall Adaları’nda oldu.

Gemi ve yat sektörünün alt kalemlerine bakıldığında, geçen yıl sektörün ihracatına en büyük katkıyı 828,5 milyon dolarla gemi yaparken, bunu 154,6 milyon dolarla römorkör takip etti.

2020’de 144,3 milyon dolarlık yat, tekne ve bot, 140,8 milyon dolarlık feribot, 49,1 milyon dolarlık deniz tankeri, 38,3 milyon dolarlık gemi yan sanayi ihracatı gerçekleşti.

Geçen yıl 19,4 milyon dolarlık da bu sınıflandırmalara dahil olmayan diğer deniz araçları ihracatı yapıldı.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

AB yaptırımlarının Rus petrolüne etkisi nasıl olur?

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol ithalatına yönelik yaptırımları için geri sayım başlarken, yaptırımların yürürlüğe girmesiyle günlük 1,1 milyon varil Rus petrolünün küresel piyasalarda alıcı bulamayabileceği...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.