Anasayfa / Ekonomi / ‘Harem selamlık’ isteyen müdür tek örnek değil: Türbanı ilkokulda bile taktırıyorlar

‘Harem selamlık’ isteyen müdür tek örnek değil: Türbanı ilkokulda bile taktırıyorlar

Bursa Osmangazi’de Mithatpaşa Ortaokulu’nda Okul Müdürü Haydar Akın’ın kız ve oğlan çocuklarının ayrı sıralarda oturmasını isteyen bir yazı yazması eğitimde gericilik tartışmalarını yeniden açtı. Okul müdürü kamuoyunun tepkisinin ardından görevden alınsa da bu durum münferit değil. Birçok ilkokulda hâlâ kız çocukları türbanla derslere giriyor. Ayrıca okullarda bu tip uygulamalara imza atan ilk müdür de Akın değil. Daha önce de defalarca bu tip uygulamalar yaşandı.

Mersin’de 2016 yılında İleri Ortaokulu Müdürü Hasan Hüseyin Aygül okulun genel sorunları ve öğretmenlerin çeşitli konulardaki istek ve önerilerinin konuşulduğu toplantıda kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturmasının yasaklanacağını söyledi. Müdür açığa alındı.

Eski Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise yayımladığı videolar ve “6 yaşında kız çocuklarıyla evlenilebilir” yorumlarıyla kamuoyunda tepki toplayan Nurettin Yıldız’a tam destek vermişti. Yılmaz Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde ise öğretmenler ve okul yöneticileri için hizmet içi eğitim kapsamında “Kuran Okuma Kursu” açmıştı. İlçede Bakanlığa bağlı okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler için ‘fişleme’ niteliği kazanan kurs Meclis gündeminde taşınmıştı. Yılmaz daha sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı’na atanmıştı.

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda din dersine giren öğretmen ise Alevilere hakaret etmişti. G.B. isimli öğretmen oruçtan bahsederken Muharrem ayında Alevilerin oruç tuttuğunu fakat onların yaptığı yemeğin yenilmeyeceğini söylemişti.

Çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde harem selamlık eğitimin önü 2018’de açılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitim şartı kaldırılmıştı. MEB ise karma eğitime ilişkin maddenin yargı kararı gereği yürürlükten kaldırıldığını savunmuştu.

Sınıflarında türbanlı öğrenciler olduğunu söyleyen Eğitim Sen İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özev “Benim sınıfımda da bir tane var. Yan sınıfta iki tane. Bağcılar Kocayusuf İlkokulu’nda çalışıyorum. Sadece burada değil Bağcılar’ın genelinde var. Yapılacak bir durum yok. Veli istiyor, gönderiyor. Öğretmen de müdahale edemiyor. Başını açtırma gibi bir uygulama yok. Bu uygulama yönetmelikte yok. Fiili bir durum var. Çok yaygın.”

“Milli Eğitim’in tutumuyla, yazısıyla engellenebilir” diyen Özey şöyle devam etti: “Siyasal iktidarın okullardaki yönelimleri sebebiyle okul yönetimleri müdahale etmiyor. Eğitimin dinselleştirilmesi kılık kıyafete de yansıyor. Din derslerinin daha da ağır bir eğitim öğretime gitmesi, seçmeli derslerin dini içeriklerin hâkim olması, laik eğitimin karşısında bir politika izlenmesi bunlara sebep oluyor. Laik bilimsel demokratik eğitim uygulanmadığı için AKP hükümeti es geçtiği için bunlara alan açıyor. Milli eğitimde dini tarikatlar vakıflar valilik üzerinden milli eğitim üzerinden yapmış olduğu protokollerle buralarda seminerler veriliyor. Eğitimin içeriği de laik bilimsel ve demokratik olmaktan çıkarıldı.”

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kaucukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

BofA’dan 2023 işsizlik şoku öncesinde hisseleri satın tavsiyesi

Bank of America stratejistleri hisse senedi yatırımcıları işgücü piyasasında yaşanan soğuma ve Fed politikalarında daha yumuşak bir duruş yaşanacağı beklentileriyle oluşan iyimserliğin haddinden fazla olabileceğini belirtti. Banka 2023'te yaşanacak...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.