Anasayfa / Ekonomi / Japonya’da beklentileri aşan büyüme

Japonya’da beklentileri aşan büyüme

Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, küresel ekonomide aşağı yönlü riskler oluşmaya başlamadan önce, Haziran ayına kadar geçen üç ayda başlangıçta tahmin edilenden daha fazla büyüdü ve pandemi sırasında kaybettiği zemini toparladı.

Kabine Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, gayri safi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre yıllık bazda yüzde 3,5 büyüdü. Bloomberg ekonomistleri yüzde 2,9’luk bir büyüme bekliyordu.

Perşembe günkü rakamlar, Japonya ekonomisinin pandemi öncesi boyutunu yeniden kazandığını ve ilk okumada görülenden daha sağlam temellere sahip olduğunu doğruluyor. Japonya’nın virüsün kış dalgasından çıkıp tüketici harcamalarında artışa yol açmasıyla toparlanma hızı artarken, maliye bakanlığının geçen hafta daha güçlü bir artış bildirmesinin ardından iş harcamaları yüzde 2 arttı.

Analistler, yaz aylarında rekor bir virüs dalgası ve artan yaşam maliyetlerinin tüketimi soğutmayı tehdit etmesi nedeniyle hızının yavaşlayabileceği ve mevcut çeyrekte toparlanmanın devam etmesini bekliyor.

Diğer Haber

SPK’dan Avrupakent GYO’nun halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir