Anasayfa / Ekonomi / Kibar Holding’in patronundan kış uyarısı

Kibar Holding’in patronundan kış uyarısı

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar Bloomberg HT yayınına katıldı.

Enerji krizi ve krizin sanayi metallerinin üretimine olan etkisini yorumlayan Kibar “Avrupa’nın Rusya’ya ambargo uygulaması akabinde, Rusya’nın önce kendi para birimi ile ödeme kabul etmesi, sonraki süreçte ise kendisine dost olmayan ülkelere gaz akışını kesmesi, Avrupa’daki enerji ile ilgili darboğazın sebebi olarak öne çıkıyor. Buna bağlı olarak Avrupa’daki ülkeler yaz aylarında yeterli tedariği sağlayamadılar, depolarını yeterince dolduramadılar. Önümüzdeki kış aylarında da bunun sıkıntıları çok ciddi bir şekilde kendini gösterecek.

Zor bir kış öngörülüyor. Maliyetlerin artacağını, artan maliyetlerin de fiyatlara yansıtılacağını ve bununla birlikte Avrupa genelinde de enflasyonun çok hızlı artış trendine gireceğini öngörmek mümkün.

Gıda, ambalaj gibi sektörler bundan daha minimal olarak etkilenecekler; ama genel olarak baktığımızda zor bir kışın geldiğini söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

Kibar Türkiye ile ilgili soruya “İlgili kuruluşlar Türkiye’nin kış aylarında herhangi bir sorun yaşamadan bu süreci aşacağını öngörüyor; çünkü Türkiye bu süreç içerisinde LNG’yi gerek Amerika gerek farklı kaynaklardan tedarik ederek depolarda önemli bir doluluk oranına ulaştı. Rusya Türkiye’yi dost ülkeler kategorisinde görüyor. Öte yandan maliyetlerle ilgili bir sıkıntı olabilir.” şeklinde cevap verdi.

Diğer Haber

SPK’dan Avrupakent GYO’nun halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir