Anasayfa / Ekonomi / Kiracının yükü ağır

Kiracının yükü ağır

Fiyat artışlarının en fazla görünür olduğu harcama kalemlerinde gıda ve enerjiden sonra kira yer aldı. Hem konut fiyatları hem de kiralar büyük kentlerde ve merkezdeki ilçelerde yüzde 100’ün üzerinde arttı. Mevcut kiracılar sözleşme yenileme döneminde yasal TÜFE oranının üzerinde zam talebiyle karşılaştı. Ev sahipleri, gerçek enflasyonun yüzde 100’ü aştığını hesaba katarak bu zamları talep etti. Yeni ev tutacak olanların durumu ise daha zor. Şu an İstanbul’un merkezi semtlerinde 85 metrekare bir dairenin fiyatı 4 bin liradan başlıyor. Asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğu bir ortamda bu kiralar nasıl ödenecek? Üstelik bu artış bir noktada durmuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’nin geçen hafta yayımladığı Şubat ayı raporuna göre Türkiye genelinde konut kiraları yüzde 84,2 oranında arttı. Bu oran İstanbul’da yüzde 112,3, Ankara’da yüzde 106,7 ve İzmir’de yüzde 74’e ulaştı. İstanbul’da şubat ayında konutların ortalama kiralık metrekare fiyatı 23,1’den 49 liraya çıktı.

Avukat Muzaffer Günday, kira oranlarındaki artışın hukuki temelini şöyle anlattı: Kira oranları 12 aylık TÜFE ortalamasına göre belirleniyor. Beş yılını dolduran kiracılar içinse ev sahibiyle ortak bir fiyatta anlaşamazsa yargı yoluna gidiliyor. Kira tespit davasında hâkim, yıllık TÜFE oranı, konutun durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyetli bir fiyat belirlemek zorunda. Avukat Günday, önümüzdeki dönemde kiracı ve ev sahibi arasındaki davaların sayısında artış beklediğini belirterek şöyle konuştu: ‘’Ekonomik göstergeler ve enflasyon nedeniyle kiracılar ve ev sahipleri zam oranında anlaşamayabiliyor. Piyasadaki fiyat dengesi bozuldu. Bu nedenle dava sayılarında artış görebiliriz. Bu davalar bir yıla yakın sürebiliyor. Kiracı evde beş yılını doldurmadıysa mahkeme, onun lehine karar verir.”

Durumu emlak sektöründeki isimlere sorduk. Yoğunluklu olarak Şişli ve Beşiktaş bölgesinde faailiyet yürüten Emlak Danışmanı Hüseyin Sezer, kiralık dairenin ilana çıktıktan sonra en çok 1-2 gün içinde tutulduğunu söyledi. Sezer, kiradaki anormal artışın gerekçelerini şöyle özetledi: Bilindiği gibi pandemiden önce inşaat sektöründe bir duraklama başlamıştı. Müteahhitler önlerini göremedikleri için yeni projeye girmiyordu. Kur krizi ile birlikte bu durum sürdü. İnşaat maliyetleri yükseldi. Yeni ev yapılmıyor. Arz sıkıntısı var. İkincisi uzaktan eğitim bitti, büyük şehirlerde üniversiteyi kazanan yerli ve yabancı öğrenciler talep oluşturdu. Bir de yabancılar var, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve Libya başta olmak üzere parası TL karşısında değerlenen birçok ülkeden alıcı arttı. Son dönemde Malezya’dan gelen müşterilerimiz var. Bir diğer neden şu an bir eve taşınmanın maliyeti en az 20 bin lira. Kimse evini değiştirmek istemiyor. Dolasıyla sirkülasyon da olmuyor. Konutu yatırım aracı olarak görenler de güven hissetmedikleri için ev almıyor. Sezer, Şişli Gülbahar Mahallesi’nde 35 yıllık 2+1 dairenin bir yıl önce 2 bin 500 liraya bugün ise en az 5 bin liraya kiraya verildiğini söyledi. Hüseyin Sezer, “Biz artık fiyat belirleyemiyoruz. Gültepe’de geçen yıl 450 bin liraya alınan bir daire şu an 1 milyon 250 bin liraya satıldı. Dövizden fazla bir artış yaşanıyor. Deprem görmüş ve en küçük bir sallantıda yıkılacak binaların 1 milyon 500’e satılması, 5 milyona kiralanması mantıklı değil. Gülbahar’da daha çok siyahilerin kaldığı bir bölge var. Onlar da 7-8 kişi bir ev tutuyor. O zaman dokunmuyor ücret. Önümüzdeki en önemli mesele bu kadar yüksek kiralarla daire tutanlar bunu ödeyebilecek mi?

Gayrimenkul Danışmanı Nilüfer Kas, şu sıralar İstanbul’da doğru fiyattan pazarlanan bir dairenin kiralık ya da satılık fark etmeden alıcı bulduğunu aktarıyor. Ana meselenin inşaat maliyetlerinin artması olduğunu savunan Kas şu değerlendirmeyi yaptı; Maliyetler yüzde 229 artmış durumda. Bu durumda yeni yapılan bir konutun bir konutun satışı da yüzde 100 yüzde 200 oranında arttı. İkinci elde de durum farklı değil. 15 yaşından büyük binalarda da artış yüzde 60 70 oranında. Çünkü yenisini alamayan ikinci ele yöneliyor o da yükseliyor. Sonuçta şu oluyor; Elinde konutu olan kişi, 2 milyon liralık konutunu ‘yeni yapılsa 4 milyon olacak’ diyerek bu fiyattan satışa çıkarıyor. Bunun elle tutulur bir yanı yok. Bir de ben 100 bin dolara almıştım diyor. Bugün ki kurdan satışa çıkarıyor. Kirada da durum farklı değil. Üstelik satın alamayan kiraya yöneliyor. Kiracı kitlesi büyüdü. 9 yıldır bu sektörde çalışan Nilüfer Kas, örneğin Kadıköy’ün Göztepe, Erenköy gibi semtlerinde 3+1 daire için 10 12 bin lira kira istendiğini aktararak şöyle dedi: 7 8 bin liraya bulmak zor. İkinci kotta ışık görmeyen bir daireye 6 bin lira kira talep ediliyor. Artık 1+1 evlerde dahi 3 -4 genç yaşıyor. Bir odada ranza salona iki çek yat koyarak. Bu artışın mantığı da açıklaması da yok. Bu durum nerede patlayacak bunu bilmiyoruz.

Sıkıntıda olan kiracılardan bir İstanbul Zeytinburnu’nda yaşayan Şevval Oran. Oturduğu dairenin kirasının geçen temmuz ayında bin 400 lira olduğunu belirten Oran “Üzerinden 8 ay geçti ev sahibi yeni zam istiyor. Emsallerini göstererek 2 bin 500 lira talep ediyor. Ödeyemeyeceğimi söyledim. ‘Ben de kiracıyım eve ben taşınacağım Temmuz’a kadar boşalt o zaman’ dedi. Ben çıktığımda en az 3 bin liradan kiraya verecek’’ dedi.

Oturduğu dairenin 25 yıllık, 70 metrekare, 2+1 olduğunu aktaran Oran, şunlar söyledi: Bu binaya bile yüzde 100’e yakın zam yapmak istiyorlar. Çünkü biliyorlar ki bunu ödemeyip çıksam zaten bu fiyata bulamayacağım. Artık tayinimi isteyip bir başka şehre gitmeyi düşünüyorum. Bu durum sürdürülebilir olmaktan çok uzak” dedi.

Durum bu iken kiralara üst sınır getirilmesi tartışılıyor. Change.org üzerinden başlatılan ve kiraya üst limit sınırı talep edilen kampanyada imza sayısı 63 bine yaklaştı. İmza metninde şu ifadeler kullanıldı:

►“Günbegün artan kiraların temel gerekçesi konut kiralama ve satışının tamamen ‘serbest piyasanın insafına’ bırakılmasıdır!

►Bunun sonucu olarak bugün inşaat maliyetlerinde artışla konut üretiminin azalması, yüz yüze eğitim ile üniversite öğrencilerinin kiralık konut arayışına girmesi gibi talep artışları astronomik kiralar olarak karşımıza çıkmaktadır.

►Barınmanın kamusal bir hak olduğunu hatırlatıyoruz!

►Gerekli hukuksal düzenlemeler derhal yapılmalı! Kiralara acilen üst sınır getirilmelidir!

►Konutların depreme dayanıklılığı, güvenilirliği, sağlık olup olmadığı denetlenmelidir!”

***

Kiralara ilişkin bazı veriler:

TÜİK verilerine göre “Ev sahibi değil ama kira ödemeyen” hane sayısı 2002’de 1 milyon seviyesinde iken 2020’de 2017 sonunda yüzde 222’lik artışla 3.5 milyona dayandı. Emlak sitelerinde 2+1 en ucuz daire fiyatları şöyle:

• Beşiktaş/Ortaköy: 4000 TL
• Şişli/Kuştepe: 3500 TL
• Sarıyer/Reşitpaşa: 4000 TL
• Kadıköy/Göztepe: 6000 TL
• Maltepe/Küçükyalı: 4500 TL
• Bakırköy/Merkez: 3600TL
• Ataşehir/Ferhatpaşa: 3000 TL
• Avcılar/Ambarlı: 2500 TL
• BayrampaşaYenidoğan:2500 TL

Kiralık konut metrekare fiyatları:

• İstanbul: 49 TL
• Ankara: 24 TL
• İzmir: 30 TL

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kaucukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Ekonomi ve siyaset gündemi – 27 Kasım 2022

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin MYK ve PM toplantılarına başkanlık edecek. (Ankara/11.00/13.00) YASAMA YÜRÜTME SİYASET 1 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.