Anasayfa / Ekonomi / Korunacak alan inşaata açıldı

Korunacak alan inşaata açıldı

Ayvalık’ta Tabiat Parkı alanı içinde kalan ve ‘Doğal koruma alanı’ statüsü bulunan Tavuk Adası’nda başlayan inşaat çalışmalarına bölge halkı tepkili. Yurttaşlar, çalışmaların Ada’nın biyoçeşitliliğine zarar vereceğini kaydetti.

Balıkesir Ayvalık Tabiat Parkı alanı içindeki Tavuk Adası’nın ranta açılması, yöre sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Üç dönümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, geri kalan 14 dönümü ise işinsanı Dikran Masis’sin sahibi olduğu “Eskidji” isimli şirkete ait arazide, yakın zamanda inşaata başlandı. Söz konusu şirketin bakanlığa ait üç dönümü 49 yıllığına kiralayıp ‘konsept proje’ için çalışmalara start verdiği öğrenildi. Ada içerisinde inşa edilecek müze, iskele ve kafenin yer aldığı proje için deniz dolgu da yapıldığı öğrenilirken gerekli izinlerin aldığı iddia edildi.

İki yıldır halkın adaya çıkmasının engellendiğini belirten Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler, “Tavuk Adası’nda, günübirlik alan ve plajların yapılması, Tabiat Parkı plan karar ve hükümlerine göre uygun değil” ifadelerini kullandı. “Ruhsatsız şantiye kurulamaz ama oraya teknelerle malzeme taşınıyor” diyen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ise şunları dile getirdi: “Belediyeden, kuruldan ve bakanlıklardan bir açıklama bekliyoruz. Buranın geçici miras listesine girmesini savunan da Kültür Bakanlığı… Dolayısıyla böyle bir şeye taraf olamaz. Bu işin hızla çözülmesi ve geri dönülmesini istiyoruz yoksa Ayvalık Dünya Miras Listesi’ne girme şansını kaybedecek.”

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA

SOL Parti Ayvalık İlçe Örgütü de “Adanın kültürel ve doğal peyzajına zarar verecek, kıyı-kent ilişkisini değiştirecek, denizdeki biyoçeşitliliğe zarar verecek ve Ayvalık UNESCO adaylık sürecini olumsuz etkileyecek rant odaklı her türlü projenin karşısındayız. Açık bir toplantı ile projenin halka açıklanmasını bekliyoruz” açıklaması yaptı.

PROJEYE RUHSAT VERDİK

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise konuyla ilgili ilk kez konuştu. Ergin, “Şu anda kanun dışı bir şey yapılmıyor” dedi ve ekledi: “Projeye ruhsat verdik. Konuyla ilgili hassasiyeti biliyoruz. İncelemelerimiz sürüyor. Biz daha önce bölgeye yük getirecek diye ‘ret’ oyu vermiştik. Çalışmalar sonrasında böyle bir şey olmadığını gördük.”

BAKIR TOZU VE KULLANIM ALANLARI

Bakır en önemli elementlerden biridir. Parlak metalik parlaklığa sahip, dövülebilir ve sünek olan kırmızımsı bir metaldir. Bakır, ısı ve elektriğin iyi bir iletkenidir (elektriksel iletkenlikte sadece gümüş için ikinci). Malleabiltityitesi sayesinde kolayca tabaka, tel ve boru haline getirilir.

Kimyasal adı: Cu

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Bakır Tozu Uygulamaları:

· Anti-botic, antibiyotik ve anti-mantar ajan

· Yüksek mukavemetli metaller ve alaşımları

· Yüksek termal iletken malzemeler

· İçin iletken mürekkep ve macun elektronik baskılı

· Sinterleme katkı maddeleri ve kondansatör malzemeleri

· Yağlayıcılar

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

KULLANIM ALANLARI

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,,pars kalay sökücü

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

S.Arabistan, Mısır MB’deki mevduatının vadesini uzattı

Suudi Arabistan Mısır Merkez Bankası’ndaki 5 milyar dolar mevduatın vadesini uzattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.