Anasayfa / Ekonomi / Krizle birlikte halkın öfkesi de büyüyor

Krizle birlikte halkın öfkesi de büyüyor

Hayat pahalılığı, işsizlik, enflasyon, temel ihtiyaçlara bile erişilemez hale gelinmesi iktidar oylarının hızla erimesine neden oldu. Yurttaşlar MAK Araştırma’nın Türkiye Gündemi Mart 2022 anketinde, diğer anketlerde olduğu gibi en büyük sorunun hayat pahalılığı olduğunu belirtti. 7 Mart – 18 Mart tarihleri arasında 5 bin 750 kişiyle yüz yüze anket yapılan MAK Araştırma’nın Türkiye Gündemi Mart 2022 anketinde, katılımcılara “Son 3 yılda mevcut iktidara karşı olan bakış açınız ne yönde değişti?” sorusu iletildi. Katılımcıların yüzde 47’si “Olumsuz yönde değişti” cevabını verdi.

“Yarın bir genel seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 48’i “Farklı bir partiye oy vereceğim” cevabını verdi. “2022 yılbaşından bugüne ihtiyaçlarınıza yönelik fiyatlarındaki artışlar sizi nasıl etkilemektedir?” sorusu ise yurttaşların ekonomik krizden ne kadar derin etkilendiğini ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 42’si ekonomik krizin kendilerini olumsuz etkilediğini, tasarruf yaparak ve giderlerini kısarak bu krizi aşmaya çalıştıklarını ifade etti. Yüzde 28’i ise “Hayatım alt üst oldu, ciddi anlamda zor durumdayım” cevabını verdi. AKP iktidarının ekonomi politikalarını başarısız bulanların oranı ise yüzde 83 oldu. Katılımcıların sadece yüzde 11’i ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu ifade etti.

Araştırmaa güncel siyasi başlıklarla ilgili de çeşitli sorular katılımcılara iletildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Helalleşme” çağrısıyla ilgili sorulan soruya, katılımcıların yüzde 58’i “Doğru buluyorum” cevabını verirken, yüzde 34’ü “Hayır, doğru bulmuyorum” dedi. Mültecilerle ilgili ise genel kanı yüzde 62’yle “Ülkelerinde savaş biten, can güvenlik sorunu olmayanların gönderilmeleri gerektiğini” yönünde oldu. Erdoğan’ın yurt dışına giden doktorlar hakkında “Giderlerse gitsinler” ifadesiyle ilgili yöneltilen soruya ise ankete katılanların yüzde 28’i “Kesinlikle doğru değildir” derken, yüzde 42’si “Doğru değildir” yanıtını veri.

Türkiye’nin en büyük sorunun ne olduğu sorusuna ise “Hayat pahalılığı” yüzde 58’le ilk sırada yer aldı. İkinci sırada en büyük sorun olarak yüzde 13’le işsizlik belirtildi. Onu yüzde 10’la adaletsizlik takip etti. “Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi ittifakın adayına oy vereceksiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 42’si Millet İttifakı’nın adayına, yüzde 35’i Cumhur İttifakı’nın adayına oy vereceğini söyledi. Adaya bağlı karar vereceklerini ve iki ittifak dışında farklı bir adaya oy verebileceğini söyleyenler oranı yüzde 9 oldu. Kararsızların oranı ise yüzde 5 oldu. “Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağına inanıyor musunuz?” sorusuna “Kesinlikle inanmıyorum/İnanmıyorum” diyenlerin toplam oranı yüzde 61 oldu.

Kalsiyum Oksit Nedir?

Kalsiyum oksit, kireç taşının yüksek sıcaklıkta erimesi ve karbondioksitin uzaklaştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalsiyum oksit, güçlü bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Alkalik bir katı yapısına sahiptir. Su içinde tepki vererek çözülmektedir. Su içerisinde kalsiyum hidroksit haline dönmektedir. Kalsiyum oksidin erime noktası ise 2.572 santigrat derecedir.

Kalsiyum Oksit Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum oksidin kullanılmakta olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında atık su arıtma ve çimento üretimi gelmektedir. Kalsiyum oksit, tuğla ve taşlar üzerinde yapışma özelliğine sahip olduğu için çimento üretiminde en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan kalsiyum oksit, mühendislik alanında da kullanılmaktadır. Kimyasal yem stoklarında da kalsiyum okside yer verilmektedir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kaucukdergiisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Almanya’da enflasyon verisi, AMB beklentisini güçlendiriyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Kasım'da yavaşladı. Yine bugün açıklanan verilere göre İspanya ve Belçika'da da enflasyon yavaşlayarak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisini güçlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.