Anasayfa / Genel / Küresel piyasalarda dolar rüzgarı

Küresel piyasalarda dolar rüzgarı

Küresel piyasa hareketlerinde bugün doların yükselişi ve düşük risk iştahı ile hisse senetlerinde yaşanan düşüş öne çıkıyor.

ABD’de Salı günü açıklanan Ağustos ayı ISM Hizmet Endeksi’nin 56,9 seviyesiyle 55,3 seviyesindeki tahminin üzerinde açıklanması Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentilerini destekledi.

Öte yandan aralarında Lowe’s, Walmart, Deere ve McDonald’s’ın da olduğu 20’ye yakın şirketin toplamda tahmini 30-40 milyar dolar büyüklükte tahvil ihracına çıkması ile tahvil getirilerinde birçok vadede 15 baz puan üzeri yükselişler yaşandı. ABD 30 yıllık tahvil getirisi dün bir ara 16 baz puan yükselişle Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 3,5065’i test etti.

ABD tahvil getirileri 2 yıllıklarda 13, 5 yıllıklarda 17, 10 yıllık tahvil getirisi 16 baz puana varan yükselişler kaydetti.

AmeriVet Securities Stratejisti Gregory Faranello, kurumsal tahvil ihraçlarının bu hafta piyasanın yönünü belirleyen temel unsur olacağını ve ihraç takviminin getirileri gelecek haftaki ABD enflasyon verileri ve 20-21 Eylül Fed toplantısına kadar yukarı yönlü baskılamayı sürdüreceğini öngördü. Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız üç günde yüzde 1’in üzerinde yükseldi ve 1.316 seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Wall Street’te S&P 500 yüzde 0,41, Nasdaq 100 yüzde 0,72 düşüşle kapanırken, bu sabah vadeli işlemlerde kayıplar sürüyor. Asya’da Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng’de yüzde 1 üzeri düşüşler etkili.

Diğer Haber

ABD’de 3. çeyrek büyümesine yukarı yönlü revizyon

ABD’de 3. çeyrek büyüme verisi yüzde 4,9'dan yüzde 5,2'ye revize edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir