Anasayfa / Sektör Firmaları / Lufthansa, personelin maaşını artıracak

Lufthansa, personelin maaşını artıracak

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada, UFO sendikası ile Lufthansa’nın kabin personelinin aylık maaşlarının artırılması konusunda bir yıllık anlaşmaya gidildiği belirtildi.

Buna göre, Lufthansa’da çalışan 19 binden fazla kabin personelinin aylık maaşları Ocak 2023 tarihinden itibaren 250 euro ve Temmuz 2023’ten itibaren ise yüzde 2,5 oranında artırılacak.

Aynıca kabin personelinin başlangıç ​​maaşları yüzde 17 artırılırken en yüksek maaş grubunda yer alanların maaşında da yüzde 9’luk artış olacak.

Bu arada, Almanya’da Eylül’de yüzde 10 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Enflasyon oranlarının giderek artması, Alman ekonomisinde de çoğu sektörde maaş zammı çağrılarını körüklemişti.

Kâr açıklamıştı

Lufthansa Grubu, Almanya’da havalimanlarında yazın personel sıkıntısı ve grevlerle yaşanan kaosa karşın Kovid-19 salgını sonrası uçuş talebinin artmasıyla 27 Ekim’de bu yılın 3. çeyreği için 1,1 milyar euro kâr açıkladı.

Salgın döneminde durma noktasına gelmesinin ardından keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu sektörünün, personel sıkıntısı ve grevlerle karşı karşıya bulunması dikkati çekiyor.

Ülkede, özellikle yaz tatili döneminde birçok havalimanında personel eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuş, çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş, seferlerin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşabilmişlerdi.

Diğer Haber

İsveç merkezli Autoliv 8 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Dünyanın önde gelen emniyet kemeri ve hava yastığı üreticisi İsveç merkezli Autoliv, artan maliyetler nedeniyle Avrupa'da birçok fabrikayı kapatma ve yaklaşık 8 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir