Anasayfa / Ekonomi / Lula’nın galibiyeti sonrası bankalar Brezilya varlıklarına dönmeyi planlıyor

Lula’nın galibiyeti sonrası bankalar Brezilya varlıklarına dönmeyi planlıyor

Nordea’nın varlık yönetim birimi Brezilya’da seçimlerden Lula’nın galibiyetle ayrılmasının ardından daha önce çevreci hassasiyetlerle getirdiği Brezilya devlet tahvillerine yönelik yatırım kısıtlamasını kaldırabileceğini açıkladı.

Nordea Asset Management (NAM) yöneticisi Eric Christian Reuters’a yaptığı açıklamada Amazon yağmur ormanlarındaki yangınlarla ilgili olarak 2019 yılında yeni Brezilya tahvili almaya getirilen yasağı kaldırmayı düşündüklerini belirtti.

NAM’ın internet sitesinde yer alan bilgiye şirketin yönetimi altında 237 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

Lula’nın yeniden başkanlığa gelmesi çevrecileri sevindirdi

Brezilya’da sol lider Luiz Inacio Lula da Silva, mevcut devlet başkanı Jair Bolsonaro’yu az bir fark ile alt ederek seçimleri kazandı.

Brezilya’nın yüksek seçim kurulu (TSE) Lula’nın yüzde 50,9 oy alarak Brezilya’nın yeni devlet başkanı olduğunu açıkladı. Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy topladı. 77 yaşındaki Lula’nın göreve başlama töreninin 1 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanıyor.

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio, Brezilya’da gerçekleşen devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan ve 11 yıl sonra yeniden devlet başkanı seçilen Lula da Silva’yı tebrik etti.

Leonardo DiCaprio, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Brezilya seçimlerinin sonucu, yalnızca Brezilya ve Amazon için değil, tüm dünya için tarihin akışını değiştirme fırsatı sundu” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

Erdoğan: Hayat pahalılığı gündemden çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı yaptığı açıklamada, "Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmaya kararlıyız." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir