Anasayfa / Genel / Mangan Sülfat nedir? Nerelerde Kullanılır?

Mangan Sülfat nedir? Nerelerde Kullanılır?

Sülfatın manganez tuzudur. Bu bileşikteki Manganez +2 değerliklidir. İnsan metabolizmasında ve bitkilerde ihtiyaç duyulan eser elementlerden bir tanesi manganezdir. Manganez Sülfat en önemli manganez kaynaklarından bir tanesidir.

Çinko Sülfat, Demir Sülfat ve Bakır Sülfat gibi Mangan Sülfat da +2 oksidasyona sahip metal sülfatıdır.

Mangan Sülfat Diğer İsimleri aşağıdaki Gibidir;

Nasıl Üretilir?

Manganez cevherlerinin sülfürik asit ile reaksiyona sokulması ile mangan di oksit ekstrakte edilir. Bu şekilde mangan sülfat üretilir.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Manganez Sülfat fiziksel görünüm olarak beyaz kristal formdadır.

850 ° C üzerinde ayrışarak bozunmaktadır.

Erime noktası 700 ° C dir.

Yoğunluğu 3.25 g / mol dür.

Çözünür olarak metanol içinde az çözünmektedir.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Mangan elementi hayvanlarda bazı enzimlerin etkisine fayda sağlar. Sonuç olarak mangan eksikliği olması durumunda, hayvanlarda aktivasyon sağladığı bu enzimler iyi çalışmamaktadır. Sonuç olarak hayvanların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için eser miktarda mangana ihtiyaç vardır. Hayvanlardaki mangan eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarını gidermek için mangan sülfat içerikli kimyasallar kullanılır.
  • Çelik yapımında, ağırlık olarak %1 den daha az manganez sülfat kullanılarak çeliğin daha sert olması sağlanır. Çelik üretiminde mangan ihtiva eden kimyasallar kullanılmaması durumunda, çelik haddeleme ve dövme işlemleri sırasında kırılmaktadır.
  • Metal sektöründeki ticari faaliyetlerde alüminyum ve magnezyum içerikli alaşımların korozyona uğramasını engellemek için manganez bulunması gerekir. Alüminyum ve magnezyum bazlı alaşımların korozyona uğramasını önlemek için manganez sülfat kullanılır.
  • Lityum iyon Pillerin ve normal pillerin imalatında manganez sülfat kullanılır.
  • Belediye içme sularının artırılmasında kullanılır.
  • Bazı kireçli toprakların üzerinde yetiştirilen bitkilerin ekilmesi sırasında bu kimyasalı içeren gübreler kullanılmaktadır.
  • Manganez eksikliğinin en yoğun olduğu topraklar alkalin formdaki topraklardır. Yani pH değeri yüksek olan topraklarda mangan eksikliği çok fazla görülmektedir.
  • Bitkilerdeki manganez eksikliği, topraktaki manganez eksikliğinden değildir. Toprağın pH düzeyinden dolayı manganez bitkiye sağlıklı bir şekilde bağlanamaz.Bundan dolayı bitkilerde mangan eksikliği oluşur. Bu etkileri gidermek için manganez sülfat içerikli gübreler kullanılır. Buradaki uygulanması toprağa değil de doğrudan yapraktan uygulama yapılmalıdır.
  • Manganez Sülfat içerikli gübreler, asit çözünmesi sağlayan gübreler ile modifiye edilmesi durumunda daha iyi etkiler sağlamaktadır.
  • Mera hayvanlarında manganez eksikliği görülmektedir. Bu eksikliği gidermek için 15 kg/Hektar bitkilerde kullanılmaktadır. Hayvanlarda ki eksikliği gidermek için yemlerde besin takviyesi olarak ineklerde 4g/gün, düvelerde 2g/gün, danalarda 1g/gün kullanılır.

DMRSÜREN Kimya Ltd.Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Türkiyenin Kimya Deposu // Kimyadeposu.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

S.Arabistan, Mısır MB’deki mevduatının vadesini uzattı

Suudi Arabistan Mısır Merkez Bankası’ndaki 5 milyar dolar mevduatın vadesini uzattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.