Anasayfa / Sektör Firmaları / Nebati’den kayıt dışı ekonomi açıklaması

Nebati’den kayıt dışı ekonomi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ”Yeni ekonomi politikamız Türkiye ekonomisinin tüm yapısal sorunlarını kalıcı bir şekilde çözmeyi amaçlıyor. Haksız rekabete sebep olan kayıt dışı ekonomi sorununu da çözmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Yaptığı paylaşımda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın E-ticaret sektörüne dair çalışmalarına da yer veren Nebati, sektörün RADAR sistemi ile yakından izlendiğini ve bugüne dek 6 bin mükellefin analiz edildiğini belirterek denetimlerin sıklığın ve çapını artıracaklarını söyledi.

Bakan Nebati sosyal medya üzerinden elde edilen gelirlerin vergi yükümlülüklerinin de yakında izlendiğini ve Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, Tiktok, Dlive ve Scorp mecralarında 65 bin kişinin analiz edildiğini belirterek 50 bin kişinin vergi yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediğinin tespit edildiğini kaydetti.

E-spor sektöründe de çalışmaların sürdüğünü vurgulayan bakan bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamında 3 bin kişinin analiz edildiğini ve 588 kişi için işlem başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada uzaktan çalışma yolu ile gelir elde edenlerin de yakında takip edildiği ve Risk Analiz Genel Müdürlüğü tarafından “dijital göçebeler” olarak tanımlanan, serbest çalışan yazılımcılar, grafik ve tasarım gibi hizmet verenlerin de tespit edilip gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Bakan Nebati, “Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alarak hem işletmelerimizin gücünü artıracağız hem vergi gelirlerimizi yükselteceğiz hem de bu sayede toplumsal gelir dağılımını daha adaletli bir yapıya kavuşturacağız” ifadelerini yer verdi.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir