Anasayfa / Ekonomi / OECD’nin haftalık göstergesinde yavaşlama sinyalleri

OECD’nin haftalık göstergesinde yavaşlama sinyalleri

OECD’nin gerçek zamanlı büyümeyi ölçmek için uygulamaya aldığı yüksek frekanslı verilere dayanan haftalık göstergesi Türkiye ekonomisi için yavaşlama sinyalleri veriyor.

16 Ekim haftası itibariyle ilgili gösterge 1,91 olarak ölçüldü. Çeyreklik performansa işaret edebilmesi için 13 haftalık ortalamaya bakıldığında ise verinin 3,51 ile 2021 Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indiği izlendi.

OECD’nin göstergesinde 13 haftalık ortalama 15,53 ile 2021 Haziran ayının ortalarında zirve seviyesini görmüştü. O dönemden sonra söz konusu veri düşüş eğilimine girmişti.

OECD, hafta bazında GSYH (büyüme) verisini makine öğrenmesi ve Google Trends verilerini kullanarak hesaplıyor.

Haftalık GSYH Takipçisi, 46 ülke için Google Trends verisini bir makine öğrenmesi modeline uyguluyor ve tüketim, iş gücü piyasası, konut, ticaret, sanayi aktivitesi ve ekonomik belirsizlik konusunda araştırma davranışlarına yönelik verileri bir araya topluyor.

Diğer Haber

Erdoğan: Hayat pahalılığı gündemden çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı yaptığı açıklamada, "Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmaya kararlıyız." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir