Anasayfa / Ekonomi / Öğretmenlik değil ücretli kölelik

Öğretmenlik değil ücretli kölelik

Asgari ücretin neredeyse yarısına çalışan ücretli öğretmenler krizin etkisiyle oldukça zor günler yaşıyor. Ankara’da görev yapan bir öğretmen “Hem geçinemiyoruz hem görmezden geliniyoruz” diye konuştu.

Yaşanan ekonomik kriz ve artan hayat pahalılığından etkilenen kesimler arasında eğitimciler de önemli yer kaplıyor. Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenlerin aldıkları maaş bile enflasyonun altında ezilirken sadece ek ders ücreti alarak geçinen ücretli öğretmenler oldukça zor durumda. Yalnızca girdikleri ders başına ücret alan öğretmenler en ideal durumda bile 3 bin liranın çok az üstünde para kazanabiliyor.

Ücretli öğretmenler ders başına 28 lira kazanıyor. Haftada en çok 30 derse girebilen öğretmenlerin cebine bu durumda 840 lira giriyor. Ücretli öğretmenler ütün bu koşullar bir araya geldiğinde yalnızca 3 bin 360 TL kazanabiliyor. Üstelik bu koşullar her zaman oluşmuyor. Öğretmenlerin cebine her ay ortalama yalnızca 2 bin 700-2 bin 800 TL civarı para girebiliyor. Ayrımcılık bununla da sınırlı kalmıyor. Sayıları yüz bine yaklaşan ücretli öğretmenler sömestr ve yaz tatillerinde de hiçbir ücret alamıyor. Ders sayısı az olan öğretmenler ise zaman zaman asgari ücretin bile yarısına denk gelen maaşlar alıyor.

 “Ben özel eğitim sınıfında otizmli çocuklarla çalışıyorum. Kadrolu özel eğitim öğretmenleri yüzde 20 – 25 daha fazla maaş alıyorlar normalde. Ama biz otizm sınıfında, yani özel sınıfta çalışmamıza rağmen herhangi bir şekilde yüzde 25 daha fazla almıyoruz. Birincisi böyle bir uygulama var. İkincisi de biz okulda herkes kadar iş yapıyoruz. Herkesin yaptığı işleri yapıyoruz. Görev olduğu zaman biz her şekilde sorumluluk alıyoruz ama maaşa geldiği zaman biz ücretli oluyoruz ve sürekli görmezden geliniyoruz. En basitinden mesela şöyle bir durumla karşılaştık. Şimdi ilçeler maaş hesaplarını değiştiriyorlarmış mesela. Ama kimse bize hiçbir haber vermedi. Biz sürekli bunun peşinde koşuyoruz. Sürekli bir görmezden gelinme hali var.”

“Maaşımızın çoğunu yola ödemek sorunda kalıyoruz. Onun dışında tek başına yaşayan bir insan için bu mümkün değil” diyen öğretmen şöyle devam etti: “Birçok arkadaşım ücretli öğretmenlik yapıyor ve evli oldukları için eşinin maaşıyla birlikte ancak geçinebiliyorlar. Tek başına mümkün değil. Faturayı ödesen, elektriği, suyu, doğalgazı ödemiş olsan bile telefon faturanı ödeyebilecek paran kalmıyor, çünkü o kadar zamlı ki her şey. Geçinmek mümkün değil. Sadece bir işimiz var, öğretmenlik yapmak istiyoruz ve bir şekilde de mecbur bıraktıkları için ücretli öğretmenlik yapıyoruz aslında. Ciddi bir mobbinge maruz kalıyoruz. Çünkü hep bir sonraki yılı veya dönemi garantiye almak zorundayız. O yüzden idari amirler ne derse onu yapmaya mecbur kalıyoruz. Hiçbir sosyal güvencemiz de yok.”

Yine başkentte görev yapan başka bir öğretmen ise şunları aktardı: “Haftada 22 saat derse giriyorum. Bu da ortalama 1600-1700 TL maaşa denk geliyor. Asla emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Asgari ücretin yarısını bile alamıyoruz. Bu durum bence iktidarın eğitime bakış açısını gösteriyor. Aldığımız ücretler çok düşük. Hiçbir masrafımı karşılayamıyorum. Mutlaka bu konuda adım atılmalı ve aldığımız ücretler iyileştirilmeli.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Teknoloji devi Tencent, Tesla’nın rakibi ile anlaştı

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio ve teknoloji devi Tencent, otonom sürüş ve yüksek çözünürlüklü haritalama dahil olmak üzere bazı alanlarda birlikte çalışacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.