Anasayfa / Ekonomi / Okan’da sömürü ve mobbing

Okan’da sömürü ve mobbing

Vakıf üniversitelerindeki çalışma koşulları gündem olmaya devam ediyor. Okan Üniversitesi’nde çalışanlar, asgari ücretin bile altında maaş alan akademisyenler olduğunu belirtti ve mobbinge uğradıklarını aktardı.

Vakıf üniversiteleri düşük maaşlar ve çalışma koşullarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Bilgi ve Nişantaşı Üniversitesi‘nin ardından Okan Üniversitesi’ndeki akademisyenler de çalışma şartları ve maaşlarının iyileştirilmesini talep ediyor. Akademisyenler, şubat ayında 159 kişinin imzaladığı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen talep mektubuna cevap alamadıklarını söyledi.

Okan Üniversitesi’nde çalışan bir öğretim görevlisi, asgari ücretin bile altında alan akademisyenlerin olduğunu belirtti ve şunları aktardı: ‘’Öğretim görevlileri geçen sene 4 bin lira maaş alıyordu, bu sene ise ortalama 4 bin 600 lira maaş alıyorlar. Ancak aynı görev tanımında olup farklı maaş alan akademisyenler var. Şu an 4 bin liranın altında alan akademisyenler var. Araştırma görevlilerini zorunlu ücretsiz izine çıkarıp, daha düşük maaş vermeye çalışıyorlar. Bu nedenle, sadece benim bulunduğum fakültede yaklaşık 10 akademisyen istifa etti. Bizler özlük haklarımızın ve ücretlerimizin iyileştirilmesini istiyoruz. Aynı görev tanımında olan hocalarımızın eşit ücret almasını istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Okan Üniversitesi’nin yakın zamanda ücret iyileştirmesi yaptığını ancak yetersiz olduğunu belirten aynı öğretim görevlisi ‘’159 akademisyenin imzaladığı talep mektubundan sonra bazı iyileştirmeler yapıldı. 10 bin lira ve üstünde alan akademisyenlere yüzde 5, 5 bin ve üstünde alanlara ise yüzde 10 ücret artışı yapılacak ancak 5 bin liranın altında alan hocalarımıza herhangi bir artış yapılmayacak’’ dedi.

Bir başka öğretim görevlisi ‘’Rektörlük ile yaptığımız görüşmede Okan Holding’in birçok yatırımı olduğu ve bu nedenle akademisyenlere yapılacak ücret artışını finanse edemeyeceğini’’ söylediğini belirtti.

ÜCRETSİZ İZNE ZORLANIYORUZ

Öğretim görevlisi, ücretsiz izne zorlandıklarını belirterek ‘’2020 yazında bize, üniversitenin büyük bir çoğunluğuna bir dilekçe yazdırdılar. Ya imzalarsın ya işten çıkarılırsın tarzında. Bu nedenle maaşlarımızda izin günü sayısı kadar düşüş yaşanıyor. Yarı zamanlı çalışma durumu ciddi bir sömürü ancak bu konuda bir açıklama yapılmıyor’’ dedi.

Akademisyenler ayrıca üniversitenin fiziksel imkanlarının yetersiz olduğunu, kaloriferlerin kış boyunca yanmadığı ve projeksiyon cihazlarının çalışmadığını ifade etti.

YÖK, geçen hafta aldığı kararda, düşük maaş ve haksız işten çıkarma iddiaları nedeniyle 9 vakıf üniversitesinin inceleneceğini açıklamıştı.

Okan Üniversitesi’nin bağlı olduğu Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, geçen ay Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) toplantısında YÖK’ün 2020 yılındaki eşit maaş kararı için ‘’Vakıf üniversitelerinin rekabetçiliğini kısıtladığını’’ iddia etmişti.

BAKIR TOZU VE KULLANIM ALANLARI

Bakır en önemli elementlerden biridir. Parlak metalik parlaklığa sahip, dövülebilir ve sünek olan kırmızımsı bir metaldir. Bakır, ısı ve elektriğin iyi bir iletkenidir (elektriksel iletkenlikte sadece gümüş için ikinci). Malleabiltityitesi sayesinde kolayca tabaka, tel ve boru haline getirilir.

Kimyasal adı: Cu

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Bakır Tozu Uygulamaları:

· Anti-botic, antibiyotik ve anti-mantar ajan

· Yüksek mukavemetli metaller ve alaşımları

· Yüksek termal iletken malzemeler

· İçin iletken mürekkep ve macun elektronik baskılı

· Sinterleme katkı maddeleri ve kondansatör malzemeleri

· Yağlayıcılar

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

KULLANIM ALANLARI

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,,pars kalay sökücü

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

AB yaptırımlarının Rus petrolüne etkisi nasıl olur?

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol ithalatına yönelik yaptırımları için geri sayım başlarken, yaptırımların yürürlüğe girmesiyle günlük 1,1 milyon varil Rus petrolünün küresel piyasalarda alıcı bulamayabileceği...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.