Anasayfa / Ekonomi / Otomotiv Zirvesi 2022 başlıyor

Otomotiv Zirvesi 2022 başlıyor

Bloomberg HT ve Otomotiv Distribütörleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen Otomotiv Zirvesi bu yıl da Eylül ayında izleyicilerle buluşuyor.

Geçen yıl Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından ilk kez panoramik görüntüleme teknolojisine sahip dijital fuar Autoshow Mobility ile eşzamanlı olarak yayınlanan zirve, 12 Eylül Pazartesi 10.15-12.00 açılış yayını ile Bloomberght.com ana sayfa masthead alanından ve Business HT sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. 12-26 Eylül tarihleri arasında ise hafta içi ve cumartesi saat 12.00’de Bloomberg HT’de konularında uzman konuklar ile bir program serisi olacak.

Programlarda otomotiv sektörüne dair dünyadaki önemli gelişmeleri, sektörün önde gelen yöneticileri ile değerlendirilecek.

12 Eylül açılış konuşmalarını Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol ile Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt’un yapacağı zirve Tüketici Beklentileri & Yönetici Görüşleri Araştırması Sonuçları Paneli ile devam edecek.

İhracatın yüzde 13,3’ü otomotivden

Otomotiv sektörünün ülkemiz ekonomisine katkısı yüzde 4-5 oranında, uzun dönemdir Türkiye’nin bir numaralı ihracat yapan sektörü. 2021 yılında gerçekleştirdiği ihracatın değeri 29,8 milyar dolar. Otomotiv sektör ihracatı, toplam ihracatın da yüzde 13,3’ünü oluşturuyor. Geçen yıl 9 milyar 437 milyon dolar dış ticaret fazlası veren sektörün son 16 yılda verdiği fazla 69 milyar dolar.

Otomotiv sektörü ana ve yan sanayisi ve paydaş iş kolları ile 500 bin kişinin üzerinde istihdam sağlıyor.

Diğer Haber

AMB’den faiz indirim beklentileri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz patikasına ilişkin tahminler ve bunlara eşlik eden mesajlar ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta faizlerin yüzde 3'ün üzerinde kalacağını öngören yatırımcılar, faiz oranının artık 2024 yılı sonuna kadar yüzde...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir