Anasayfa / Ekonomi / Otomotivin devlerinden üretim kısma sinyali

Otomotivin devlerinden üretim kısma sinyali

İLAYDA KILIÇAY

Avrupa’da resesyon endişesi, artan enerji maliyetleri otomotiv sektöründe etkisini artırdı. Ford tedarik zinciri sorunlarının, maliyetlerini üçüncü çeyrekte 1 milyar dolar artıracağını açıkladı. Açıklamanın ardından şirket hisseleri salı günü 2011’den bu yana en yüksek günlük kaybını yaşayarak New York borasasında yüzde 12 geriledi. Şirketin parça sıkıntısı nedeniyle teslimatları geciktirdiği belirtildi.

Öte yandan Honda da tedarik zinciri ve lojistik sorunları nedeniyle Ekim ayı başında Japonya’daki iki fabrikasında otomobil üretimini yüzde 40’a kadar azaltacağını belirtti.

Toyota ise yarı iletken eksikliği nedeniyle Ekim ayında araç üretimini 800 bin araç olarak planladıklarını duyurdu. Şirket, geçen ay Ekim-Kasım arasında aylık 900 bin araç üretmeyi planladıklarını açıklamıştı. Ekim ayı üretim planına göre Toyota Japonya’daki yedi fabrikada 10 hat için 12 güne kadar üretimi askıya alacak.

“Hiçbir iyileşme belirtisi yok”

Lityum talebi fiyatları artırırken arz endişesi nedeniyle elektrikli araç üretiminde yavaşlama da ihtimaller arasında. Lityum üretiminde Avustralya ve Şili’nin ardından üçüncü sırada yer alan ve dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de lityum karbonat fiyatları talep nedeniyle Benchmark Mineral Intelligence’a göre ton başına yıllık dört kat artarak yaklaşık 71 bin dolar seviyesine çıktı.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Tedarik zincirinde yaşanan sorunların iyileştiğine yönelik hiçbir belirti göremiyoruz. Devam eden hammadde ve lojistik sorunlarının üzerine enerji krizi de eklendi. Bu nedenle artan maliyetler fiyat artışlarını gündeme getirebilir” diye konuştu.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam ise enerji krizinin yurt içindeki üretimi Avrupa’daki kadar etkilemeyeceğini belirtti. Saydam, “Avrupa’da üretimin durması ihracatımızı etkileyecektir. Otomotiv sektöründe bu yıl büyüme beklenmiyor ancak endişem daralma olması. Avrupa’da talep nedeniyle çip krizi ikinci plana düştü ancak çip hâlâ büyük bir problem ve termin süreleri 48-52 hafta arasında.” Saydam, artan maliyetleri fiyatlara yansıtamadıklarına da dikkat çekti.

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Diğer Haber

Danimarka Enerji Ajansı: Kuzey Akım 2 boru hattındaki sızıntı durdu

Danimarka Enerji Ajansının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kuzey Akım 2 boru hattını işleten şirket tarafından, Rusya'dan Almanya'ya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.