Anasayfa / Ekonomi / Petrolde dengeleme arayışı

Petrolde dengeleme arayışı

Petrol, Çin’in sıfır Kovid politikasını sürdürmesi, merkez bankalarının enflasyonla mücadele için para politikasını sıkılaştırması ve yatırımcıların talep görünümünü değerlendirmesiyle birlikte, sert bir düşüşün ardından dengelenme çabası gösterdi.

Çarşamba günü 8 ayın en düşük seviyesini gören ABD ham petrolü yeni işlem gününde 83 dolara yaklaştı. Brent petrol ise 89 doları test etti.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de salgınla mücadele adına alınan önlemler talep görünümü üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Ham petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Mart ayındaki zirveden bu yana varil başına yaklaşık 50 dolar düştü. Bu gerilemenin ardında Fed’in faizleri artırmasının ardından doların rekor seviyeye yükselmesinin etkisiyle görülen küresel yavaşlama dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin, ham petrolü için ABD liderliğinde planlanan bir fiyat üst sınırını destekleyen hiçbir ülkeye enerji sağlamayacağını söyledi. Buna ek olarak, Enerji Enformasyon İdaresi, küresel petrol talebi görünümünü yükseltirken, ABD arzı için tahminleri de düşürdü.

Diğer Haber

AMB’den faiz indirim beklentileri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz patikasına ilişkin tahminler ve bunlara eşlik eden mesajlar ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta faizlerin yüzde 3'ün üzerinde kalacağını öngören yatırımcılar, faiz oranının artık 2024 yılı sonuna kadar yüzde...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir