Anasayfa / Ekonomi / Pillerin yüzde 90’ı geri toplanmıyor

Pillerin yüzde 90’ı geri toplanmıyor

135 yıllık geçmişe sahip olan her ebattaki pil, şarj edilebilir pil, taşınabilir şarj cihazları ve fenerlerden oluşan ürünler üreten Almanya merkezli Varta, Almanya’nın Dischingen şehrinde yılda 1.7 milyar adet alkalin pil üretiyor ve yüzde 85’ini ihraç ediyor.

Dischingen’deki fabrikada düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye’nin de içinde bulunduğu Varta’nın Doğu Avrupa Bölge Müdürü Clemens Brandstaetter, Türkiye’de 2021’de yüzde 15.2 büyüdüklerini belirterek, 2026’da adetsel satışlarda Türkiye pazarında lider olmak istediklerini söyledi.

Döviz kurunun kontrol dışı artışının pilde adetsel satışları düşürdüğünü anlatan Brandstaetter, Türkiye’nin potansiyeline inandıklarını, adetsel satışlarda Türkiye’nin bölgenin en büyük ülkesi olduğunu ifade etti.

Fiyat artışı masada

Varta Pilleri Türkiye Genel Müdürü Kerem Acar da geçen yıldan bu yana pil fiyatlarının yüzde 100, yılbaşından bu yana ise yüzde 30 arttığını vurguladı. Acar, “Biz pazarda ikinci sırada yer alıyoruz” dedi.

Acar, yükselen fiyatlar ve enflasyon nedeniyle markalı pil satışında yılın ilk beş ayında küçülme olduğunu, özellikle halkın indirim marketlerdeki pillere yöneldiğini, indirim marketlerdeki pillerin satışlardaki pazar payının yüzde 30 civarında olduğunu söyledi. Türkiye’de pil pazarının büyüklüğünün 1 milyar TL civarında olduğunu yılda 400 milyon civarında pil satıldığını aktaran Acar, satılan pillerin ancak yüzde 8’inin yaklaşık 40 milyon adedinin toplanabildiğini açıkladı.

903 milyon euro ciro

Toplantıda verilen bilgilere göre, yıllık cirosu 903 milyon euro ile Avrupa’da pazar lideri olan Varta, Türkiye tüketici pilleri pazarında lider olmak istiyor.

Avrupa’da dört, Endonezya’da bir üretim tesisi bulunan markanın toplam 4 bin 800 çalışanı bulunuyor ve 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

2021’de tüm Avrupa’daki üretim tesislerinde yeşil enerji kullanan Varta, tüketici ürünleri için yeni ve daha sürdürülebilir ambalajlar üretmeye başladı.

Üretim sahalarında küresel elektrik ihtiyacının yüzde 92’sini yenilenebilir enerjiden sağlayan Varta, bu yıl faaliyete geçecek iki fotovoltaik sistem daha kurarak kendi yenilenebilir enerji üretimini artırmayı planlıyor. Marka, 2021’de 4 bin 648 ton atık üretti, bu rakamın 2 bin 755 tonunu ise geri dönüştürdü.

Diğer Haber

Wood & Co.’dan Türk lirası değerlendirmesi

Wood & Co. Türkiye'de gelecek birkaç yılda enflasyonist baskıların devam edeceğini ve TL'de değer kaybı olabileceği tahminini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir