Anasayfa / Dünya / Rusya, 2020’nin en sıradışı araştırma gemisini suya indirdi!

Rusya, 2020’nin en sıradışı araştırma gemisini suya indirdi!

Rusya Admiralty Tersanesi 2020’nin en sıra dışı gemilerden birini denize indirdi. Proje 00903 olarak da bilinen Severnyy Polyus (Kuzey Kutbu) isimli geminin, kendinden tahrikli bir gemi olduğu ve yüzer bir enstitü olduğu belirtiliyor.

Rus Arc8 buz sınıfı standardına göre tasarlanan gemi Antarktika bölgesinde uzun yıllar sabit kalmayı gerektiren konuşlandırmalar için tasarlandı.

Türünün tek örneği olan proje için omurga kaynak töreni 2018’in sonlarında yapıldı. Gövdesi, buz basıncını aşağı doğru saptırarak azaltacak şekilde biçimlendirildi. Proje 00903 dahilindeki geminin kendi itiş gücüne sahip olduğu ve bir buz kırıcı refakatçisi olmadan yoğun buzun içinden kendi kendine seyredip gerekli yerde konuşlandırılabileceği belirtiliyor.

100 milyon dolarlık değerindeki gemi, Federal Hidrometeoroloji ve Çevresel İzleme Servisi ile Rusya Arktik ve Antarktik Araştırma Enstitüsü tarafından işletilecek ve yüzer araştırma platformu olarak konuşlandırılacak.

Diğer Haber

“Finansal nedenle BES’ten çıkmak isteyen temlik fonu kullanabilecek”

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) kısmi çekiş hakkı uygulamasının bu hafta yayımlanmasını beklediklerini belirten SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, "Finansal nedenle BES'ten çıkmak isteyenler temlik fonunu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir