Anasayfa / Sektör Firmaları / Rusya’da yuana talep artıyor

Rusya’da yuana talep artıyor

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Mali piyasalardaki risklere bakış” adlı raporda, dolar ve euroya erişimin zorlaştığı Rusya’da yuana yönelik talebin hızla arttığı ortaya konuldu.

Yuanın Rus Döviz piyasasındaki konumunun güçlendiğine işaret edilen raporda, “Yuana yönelik talebin önemli kısmı bankalardan geliyor. Profesyonel piyasa katılımcılarının yanı sıra, bireysellerin de yuana yönelik talepleri artıyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Rus döviz piyasasında ağustosta 39 milyar ruble (yaklaşık 650 milyon dolar) yuan satın alındığı bilgisine yer verilen raporda, söz konusu miktarın bu yılın en yüksek seviyesi olduğu belirtildi.

Raporda, Rusya için dost olmayan ülkelerin para birimleri dolar ve euro satışlarının arttığı ve bu ülkelere yönelik para transferlerinde de düşüş yaşandığı kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın uluslararası rezervlerinde yuanın payının gelecek dönemde daha da artacağını söyledi.

Rusya Merkez Bankası, dolar ve euro kullanımının artık riskler barındırdığını, bu nedenle söz konusu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirileceğini duyurmuştu.

Rusya’nın en büyük iki bankası Sberbank ve VTB de yuan cinsinden kredi imkanları sunacaklarını duyurmuştu.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir