Anasayfa / Ekonomi / “Sanayi üretiminin düştüğünü enerji tüketiminden görebiliyoruz”

“Sanayi üretiminin düştüğünü enerji tüketiminden görebiliyoruz”

Gama Enerji CEO’su Tamer Çalışır Bloomberg Ht yayınına katılarak elektrik fiyatları ve üretim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Doğalgaza zam ve Rusya’dan tedarik sorunlarının elektrik üretim maliyetine etkisinin konuşulduğu programda Çalışır, Türkiye’nin enerji maliyetlerinin yüksek seyretmeye devam edeceğini ifade etti.

Çalışır, “Türkiye’nin birincil fosil tedariğinde Rusya ile ilişkisi nedeniyle gaz kesintisine uğramayacağını öngörüyoruz. Bu durum Avrupa’dan ayrıştığı en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Onların depoları iki buçuk ay devam edebilecek mertebede. Bizim, sadece fiyatla ilgili bir sıkıntımız var.

Bunun sanayiye yansımasına baktığımız zaman, üretimin Türkiye’ye kayması tarafından belki bir avantaj olarak görülebilir. Öte yandan yüksek maliyetlere maruz kalan üreticinin üretimini belli miktarda düşürdüğünü zaten son iki aylık enerji tüketimlerinden görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

117 megavatlık yenilenebilir enerji kapasitesine sahpi olduklarını aktaran Çalışır, yenilenebilir enerjiyi esas olarak maliyeti düşürmek için büyüteceklerini de sözlerine ekledi.

Diğer Haber

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edildi

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Böylece tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir