Anasayfa / Çalışma Hayatı / “Sıfır Atık” projesi hayata geçiriliyor

“Sıfır Atık” projesi hayata geçiriliyor

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık” projesi  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni de harekete geçirdi.

‘Sıfır atık’ projesiyle birlikte belediye personeline çöpü kaynağında ayrıştırması için seminer düzenlendi.Proje kapsamında kat koridorlarına kağıt, plastik, cam, metal, organik atıklar ve bütün bu atıkların geri kazanımı için atık biriktirme ekipmanları yerleştirilecek.

Proje 6 Ağustos’ta uygulanmaya başlayacak.Belediye içerisindeki geri dönüşüm çalışmaları aynı zamanda belirlenecek pilot ilçelerde de uygulanacak.

Belediye personeline hem projenin detayları tanıtmak hem de eğitim vermek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Atık Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından toplantı düzenlendi.

  Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda ,“Sıfır Atık” projesi kapsamında ayrışan çöplerin ne şekilde dönüştürüleceği, hem doğanın kazanacağı hem de çevre bilinci aşılanacağına vurgu yapıldı.

6 Ağustos tarihinden itibaren belediyenin tüm birimlerinde masa altı çöplerinin kaldırılacağını belirten yetkililerden Atık Koordinasyon Şube Müdürü Duygu Soytürk, “Sıfır atık projesi hem ülkemize hem doğamıza kazandıracak. 1 ton atık kâğıdın geri dönüşümü 17 ağacın kesilmesini engelliyor. 17 ağaç diyip geçmeyiniz 17 kişi için oksijen üretiyor, 17 ağacımızı kurtarmış oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

Tüm çalışanların çöplerini ayrıştırarak belirlenen noktalara atacağını belirten yetkililer, böylece çöplerin kaynağından ayrı biriktirme toplama depolama ve uzaklaştırılması sağlanacağına dikkat çektiler. İçeriğinde bulunan ağır metaller nedeniyle insan ve çevre zararlı etkileri bulunan elektrikli ve elektronik atıkların başında yer alıyor. Pil, florasan ve ampul gibi atıklarında dikkatle toplanması ve ayrıştırılması gerektiğini ifade eden yetkililer, “İçerisinde bulunan altın, gümüş, bakır gibi değerli madenlerin geri kazanımı açısından da önemli olan bu atıklar için de özel toplama alanları oluşturulacak. Belediye personeli yalnızca çalışma alanında kullandığı değil evde bulunan bu tarz atıklarını da belediye binası içinde yer alan özel atık alanlarına atabilecek” diye belirtti.

(AA)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir