Anasayfa / Ekonomi / Sinoplu esnaf, Kılıçdaroğlu’na “akşam eve giderken eve bir ekmeği zor getiriyorum” diye dert yandı

Sinoplu esnaf, Kılıçdaroğlu’na “akşam eve giderken eve bir ekmeği zor getiriyorum” diye dert yandı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yurttaşların sorunlarını dinlemek için bu sabah Sinop’a geldi. Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Boyabat ilçesi oldu. Burada Kılıçdaroğlu esnafın derdini dinledi. Bitkisel ürünler satan bir esnaf Kılıçdaroğlu’na sürekli zam yapmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Etiket değiştirmeye yetişemiyoruz, ekonomimiz güzel olduğu için. Bugün 20 lira, yarın 25 lira” dedi.

Kılıçdaroğlu Boyabat’ın tek kadın dönercisini de ziyaret etti. Kadın dönerci, “Türkiye’de tanımıyorum, ilkim” dedi. Kılıçdaroğlu kadın dönercinin kestiği et döneri yedi ve dönerci ile beraber döner kesti. Kadın dönerci, günde 20 ekmek satabildiklerini belirterek, “Piyasada iş yok” diye vurguladı.

Kılıçdaroğlu, bir ayakkabı boyacısının derdini de dinledi. Boyacı, 25 yıldır boyacılık yaptığını, pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağında iş yapamadığını belirtti. Boyacı, kahvehaneler kapalı olduğu için işlerinin düştüğünü dile getirerek, “Sıkıntı büyük. Öyle böyle değil. Akşam eve giderken eve bir ekmeği zor getiriyorum” diye vurguladı.

Kıyafet satan esnaf ise işlerini iyi olmadığını “İyi dersek yalan söylemiş oluruz” diyerek anlattı. Esnaf, “Kirayı veremiyoruz, kredileri ödeyemiyoruz. Sıkıntılar diz boyu” sözleriyle Kılıçdaroğlu’na dert yandı.

Kılıçdaroğlu, yolda kolunu kırmış bir küçük kız ve ailesiyle de kısa süre sohbet etti.

Kılıçdaroğlu’nun “İşleriniz nasıl?” sorusunu yanıtlayan kırtasiyeci ise süper marketlerin kendi ürünlerini de satmasından şikayet ederek, “Sağımızda sanırım 10-12 tane var. Onlar maşallah her şeyi götürüyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu yolda çocuk simitçiden simit alarak, “Benim yerime yolda bir tane gariban gelirse simidi ona vereceksin, söz mü?” diyerek tembihledi.

Otobüs bileti satan esnaf ise Kılıçdaroğlu’na “Haftada bir tane dolu araba gönderemiyorum, her şey sıkıntı. Vergini ödeyebiliyor musun, işçinin parasını verebiliyor musun diye sorduğu yok. Sadece kapatıyor” diye yakındı.

Kılıçdaroğlu Boyabat’a girdiği pastanede en sevdiği tatlılardan İncir Uçurması’nı yedi. Kılıçdaroğlu pastaneden sonra yolda gördüğü bir engelli yurttaşa da sandalye sözü verdi.

Kılıçdaroğlu daha sonra sanayi esnafının da derdini dinledi. Kılıçdaroğlu, bir dükkanda soba üzerinde demlenen çay eşliğinde esnafla sohbet etti. Kılıçdaroğlu’na dert yanan esnaf, “Bugün emekli olan esnaf 1400 lira maaş alıyor. Böyle orantısız, çok büyük sıkıntılarımız var. Bizim işçilerin sigorta primi var” dedi.

Başka bir esnaf ise prim öderken 1100 lira ödediklerini ancak emekli olunca aldıkları maaşın 1500 lira olduğunu söyleyerek, “1000 lira dükkan kirası, 1000 lira Bağ-Kur, 1000 lira da ev kirası var” diye dert yandı. Başka bir esnaf da Bağ-Kur primlerinin yüksekliğinden yakındı. Esnaf Kılıçdaroğlu ile güncel siyaseti de konuştu. Esnaf, Kılıçdaroğlu’na iktidarın sürekli neden kendisini hedef haline getirdiğini sorarak, “Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu. Bomba patlasa Kılıçdaroğlu. Bu nedir ya? Sıkıldık ya. Her bir şeyin altında Kılıçdaroğlu. Süleyman Soylu olsun, şey olsun. Hiç kazandığın dava var mı?” diye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, kendisini kaybettiği hiçbir dava olmadığını belirterek, “En son aşamaya gelince ya Anayasa Mahkemesi ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bana hak veriyor” diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu sohbetin ardından sanayi esnafının sorunlarını dinlemeye devam etti. Ali Usta, Kılıçdaroğlu’na piyasadan memnun olmadıklarını belirterek, “Zaten piyasa belli. Pandemiden dolayı. Emekli de olsak işe yaramıyor. Geçinmek imkansız. Emekli maaşı en kötü asgari ücret olmalı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na Sinop’ta; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan eşlik etti. 

Manganez Dioksit DMR 85

DMR85 Mangan dioksit, MnO2 kimyasal formülüne sahip, kahverengi-siyah renkli inorganik bir bileşiktir. Bu siyah-kahverengi katı doğal olarak manganın temel cevheri ve mangan yumrularının bir komponenti olan mineral pirolusitten kaynaklanmaktadır.

DMR85 MnO2′ in ana kullanımı alkalin pil ve çinko-karbon pil gibi kuru hücreli piller içindir. MnO2 ayrıca bir renk maddesi olarak ve potasyum permanganat gibi diğer mangan içerikli bileşiklerin öncüsü olarak kullanılır.

Organik proseslerde, örnek olarak allilik alkollerin yükseltgenmesi için bir aktive edici olarak görev yapar.

Doğada çıkan doğal mangan dioksit, önemli oranda mangan oksit ve safsızlık içerir. Ancak sınırlı miktarda ki tortu, aküler için yeterli saflığa sahip γ modifikasyonunu verir.

Pil ve ferrit imalatı çok yüksek saflıkta mangan dioksit içermektedir. Piller “elektrolitik manganez dioksit” gerektirirken ferritler “kimyasal mangan dioksit” gerektirir.

Mangan dioksit, kimya alanında özellikle redox (indirgenme-yükseltgenme) reaksiyonlarında kullanılmaktadır.

Buna örnek olarak :

KOH ve MnO karışımının ısıtılması:

2 MnO2 + 4 KOH + O2 → 2 K2MnO4 + 2 H2O

Potasyum manganat, yaygın bir yükseltgen olan potasyum permanganatın da öncüsüdür.

Kimya sektöründe indirgeme-yükseltgeme (redoks) tepkimeleride kullanılmaktadır.Ayrıca elektrolit manganez üretiminde de kullanılmaktadır.

Porselen imalatı ve dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Boya sektöründe vernikler ve renkli maddelerde kurutma maddesi olarak yardımcı olmaktadır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi tek haneye indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'den bu yana ilk kez faizi tek haneye indirdi. Karar metninde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.